Coaching Menedżerski Online
W ostatnim czasie coaching online stał się wiodącą formą indywidualnego rozwoju osobistego, zarówno w obszarze życia osobistego (coaching osobisty, life coaching), jak i życia zawodowego (coaching biznesowy, coaching menedżerski).
Możesz się zastanawiać, czy taka forma coachingu wpłynęła negatywnie na skuteczność tej metody rozwoju osobistego i korzyści z niej płynące. Otóż okazuje się, że NIE!
Co więcej, rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że coaching przez Internet zaczyna rewolucjonizować podejście do rozwoju przywództwa w firmach, a coaching menedżerski w tej formie staje się stałą częścią nowoczesnych programów rozwojowych.
Coaching Menedżerski - Definicja
Coaching menedżerski to praca z dyrektorami, menedżerami i kierownikami średniego i wyższego szczebla. Celem tego wsparcia jest maksymalizacja potencjału przywódczego. W każdym przypadku jest to bardzo indywidualne podejście i zależy od tego, czego w danej chwili dany menedżer najbardziej potrzebuje.
A odbywa się to poprzez wspólne określenie jasnych celów jakie dany kontrakt coachingowy ma zrealizować, a następnie konsekwentne zmierzanie do realizacji celów wyznaczonych dla coachingu menedżerskiego.
Głównym obszarem coachingu menedżerskiego, nad którym wspólnie pracują Coach i Coachee są wszelkie tematy biznesowe i wszelkie sprawy związane z pełnieniem przez Coachee roli kierowniczej w danej organizacji.
Jakie Konkretne Tematy Może Obejmować Coaching dla Menedżerów?
Współpraca z coachem, to bardzo dobry pomysł na to, żeby rozwinąć wszelkie miękkie kompetencje menedżerów. Wszak najważniejszą rolą menedżerów jest osiąganie wyników nie indywidualnie, ale poprzez swoje zespoły. Każda więc sfera relacji międzyludzkich ma wpływ na skuteczność i osobistą satysfakcję lidera zespołu, całego działu lub całej funkcji.
Ponadto skuteczność menedżera nie jest związana tylko z umiejętnością zarządzania swoim zespołem. Dotyczy również umiejętności wywierania wpływu na klientów (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych), współpracy z kolegami z firmy pracującymi na tym samym poziomie struktury organizacyjnej, zdolności zarządzania swoim szefem oraz umiejętności elastycznej komunikacji z innymi interesariuszami wewnątrz firmy - w szczególności z najwyższą kadrą zarządczą.
Dlatego też wśród tematów, które obejmuje coaching menedżerski możemy wymienić następujące pozycje:
-
skuteczne przywództwo, w szczególności wypracowanie swojego autentycznego stylu przywództwa,
-
wszelkie kompetencje związane z zarządzaniem zespołem oraz planowaniem i realizacją celów biznesowych,
-
komunikacja wewnętrzna i budowanie relacji z innymi ludźmi,
-
budowanie zaangażowania pracowników,
-
rozwijanie pracowników,
-
planowanie sukcesji,
-
inteligencja emocjonalna,
-
zarządzanie zmianą lub transformacją,
-
zarządzanie projektami lub portfolio projektów,
-
podejmowanie trudnych decyzji,
-
wystąpienia publiczne,
-
dojrzała asertywność,
-
zarządzanie swoim szefem,
-
planowanie i rozwój swojej ścieżki kariery,
-
mądre dbanie o siebie i zapobieganie wypaleniu zawodowemu.
Korzyści Jakie Przynosi Coaching Menedżerski Całej Organizacji
Trudno jest osiągnąć w firmie pozytywne zmiany, jeżeli nie następuje rozwój kompetencji, zmiana postaw oraz zmiana zachowań menedżerów. To oni są motorem zmian i mają być wzorem do naśladowania przez swoje zespoły. Tak naprawdę pracownicy nie tyle słuchają tego co menedżerowie mówią, że należy robić, ale głównie obserwują co menedżerowie ROBIĄ. Codzienne zachowanie menedżerów jest dla pracowników głównym źródłem inspiracji i ma ogromny wpływ na zwiększanie ich zaangażowania w pracę.
Dlatego też przeprowadzenie w organizacji coachingu menedżerskiego przynosi nie tylko indywidualne korzyści dla każdego z liderów biorących udział w tym procesie rozwojowym, ale również wpływa korzystnie na całą firmę.
Wśród korzyści jakie coaching dla menedżerów i dyrektorów przynosi całej organizacji możemy wymienić następujące pozycje:
-
zwiększenie efektywności pracy,
-
bardziej skuteczne osiąganie wyznaczonych celów biznesowych,
-
pozytywna zmiana całej kultury organizacyjnej,
-
zwiększone zaangażowanie pracowników i większa satysfakcja z pracy,
-
lepsza komunikacja wewnętrzna,
-
lepsza współpraca pomiędzy zespołami i działami, mniej konfliktów,
-
zapobieganie wypaleniu zawodowemu - zarówno menadżerów, jak i pracowników,
-
zwiększona kreatywność oraz innowacyjność produktów i usług,
-
szybszy rozwój pracowników oraz lepszy plan sukcesji w firmie
Jak Działa Coaching Menedżerski Online?
Czy w wyniku coachingu online dla menedżerów i dyrektorów można osiągnąć takie same rezultaty jak w czasie coachingu twarzą w twarz? Zdecydowanie TAK! Pod warunkiem, że zostaną spełnione pewne kryteria.
Po pierwsze, ta forma coachingu stawia większe wyzwanie przed Coachem, niż przed Coachee.
To Coach musi postarać się w sposób szczególny, aby najpierw zbudować zaufanie i przekonać do siebie Klienta. To Coach musi poradzić sobie z ograniczeniami rozmowy przez video, w szczególności jeśli chodzi o słuchanie "całym sobą" i obserwowanie języka ciała Coachee, jego wyrazu twarzy i oczu, czy też odcienia głosu. To Coach musi mądrze i sprytnie wpłynąć na Coachee, aby jego twarz była w całości widoczna na ekranie w czasie sesji. To Coach musi być sam przykładem tego, jak należy to robić.
To niejednokrotnie Coach musi przekonać Coachee, że rozmawianie przez smartphone'a wpływa negatywnie na jakość rozmowy i zdecydowanie lepiej jest rozmawiać przez komputer, w stabilnym, komfortowym otoczeniu.
To dobry coach z reguły dostosowuje się do preferencji technicznych Coachee i tak samo dobrze powinien sobie radzić z różnorakimi komunikatorami i narzędziami do video rozmów (np. Zoom, MS Teams, Skype, Google Meet, WhatsApp).
Coaching Menedżerski Online - czego potrzebuje Klient? Jak się przygotować?
Czego więc potrzebuje Coachee, aby coaching menedżerski online był skuteczny? Przede wszystkim zagwarantowania sobie spokoju, ciszy, prywatności, wręcz intymności. Ważne jest, aby rozmowa po stronie Coachee odbywała się w takim pomieszczeniu, które pozwoli czuć się w 100% komfortowo i bezpiecznie. W pomieszczeniu, do którego nie będą docierały uciążliwe dźwięki z zewnątrz i takim, w którym można otwarcie i bezpiecznie mówić o swoich sekretach - bez ściszania głosu.
Zagwarantowanie takich samych warunków po stronie Coacha jest po prostu częścią tego co nazywamy "byciem profesjonalnym".
Nie wchodząc zbytnio w szczegóły techniczne (np. światło w pomieszczeniu, odpowiednie ustawienie biurka i kamery, używanie lub nie wirtualnego tła) chciałbym tu tylko wspomnieć o słuchawkach. Lepiej z nich korzystać, zwłaszcza w porównaniu do systemu głośnomówiącego laptopa. Słuchawki skutecznie eliminują dźwięki dochodzące z otoczenia i zapewniają dużo większy komfort rozmowy.
A jeśli Coach prowadzi sesję używając słuchawek, to Coachee ma pewność, że to, o czym mówi, nie będzie słyszane przez nikogo innego, oprócz Coacha (mam tu na myśli np. domowników lub współpracowników Coacha będących w innym pomieszczeniu). Jest to częścią gwarancji poufności rozmów.
Na koniec tej części ważna dygresja. Jak już wspominaliśmy w wielu miejscach tej witryny (np. w sekcji Jak wybrać Coacha?), coaching jest niezwykle indywidualną relacją. I preferencje z nim związane są również bardzo indywidualne. Jeżeli więc czujesz, że coaching menedżerski online Ci nie odpowiada - szukaj coacha, który pracuje w gabinecie. Ale zanim podejmiesz taką decyzję - proponuję najpierw skorzystaj z bezpłatnej sesji online, aby wyrobić sobie swoje własne zdanie.
Czy Coaching Menedżerski Online Jest Skuteczny?
Dostępnych jest już wiele wiarygodnych informacji potwierdzających skuteczność coachingu online - zarówno w coachingu osobistym, jak i w coachingu biznesowym. Co więcej, przeprowadzone niedawno badanie wiodącej organizacji International Coaching Federation pokazuje, że coaching online pozostanie wiodącą formą coachingu w najbliższym czasie (raport opublikowany przez ICF w styczniu 2022).
Dla zespołów HR i liderów w firmach, coaching menedżerski online stał się już sprawdzoną inwestycją o wysokiej wartości. I, co więcej, w chwili obecnej (styczeń 2022) firmy takie jak BetterUp, Torch czy CoachHub, stają się jednymi z najszybciej rozwijających się dostawców na rynku szkoleń oraz rewolucjonizują podejście do projektowania i wdrażania programów rozwoju przywództwa w firmach.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dedykowanym felietonie:
Skuteczny coaching online rewolucjonizuje rozwój przywództwa
Coaching Kariery Zawodowej w Ramach Coachingu Menedżerskiego
W ramach coachingu menedżerskiego można określić bardzo różne cele do osiągnięcia. Zależy to od aktualnych potrzeb danego menadżera lub menadżerki, jak również ich poziomu samoświadomości. Jednym z ważnych wątków w coachingu menedżerskim może być Coaching Kariery.
Coaching kariery z reguły rozpoczyna jest się od dobrego poznania samego siebie. W szczególności swoich osobistych wartości, naturalnych talentów, zainteresowań oraz mocnych i słabych stron.
W tym miejscu warto też podkreślić, że istnieje różnica pomiędzy mocnymi stronami, a naturalnymi talentami danej osoby.
Mocną stronę można wypracować poprzez regularną, konsekwentną pracę. Talent jest czymś, z czym się rodzimy, a nasza aktywność w tej dziedzinie przychodzi nam z naturalną łatwością. Przykład? Weźmy np. inteligencję ruchową (widoczną np. w tańcu). Wśród mężczyzn tylko niewielki odsetek może się nią poszczycić.
Wg nas najlepszym dostępnym na rynku testem pokazującym nasze naturalne talenty jest Test Gallupa, zwany również StrengthsFinder.
Więcej na temat dostępnych testów osobowości oraz innych testów psychometrycznych przeczytasz w dedykowanym poście, który przygotowaliśmy na naszym blogu:
Kompleksowe Porównanie Testów Osobowości
Coaching kariery pomaga zatem jasno podsumować i opisać miejsce z którego startujesz oraz precyzyjne zdefiniować miejsce, do którego chcesz dojść. Różnica pomiędzy tymi dwoma punktami pokaże Ci co i w których obszarach należy zrobić, aby dojść tam, gdzie chcesz.
Więcej informacji nt. Coachingu Kariery znajdziesz na naszej dedykowanej podstronie;
Coaching Przywództwa w Ramach Coachingu Menedżerskiego
Innym, oprócz coachingu kariery, elementem coachingu menedżerskiego może być Coaching Przywództwa.
Uświadomienie sobie lub rozpoznanie swojego stylu przywództwa i wynikających z tego konsekwencji może być odkryciem na całe życie. W szczególności może to dotyczyć preferencji związanych z pozyskiwaniem informacji, uczeniem się, podejmowaniem decyzji i komunikacją z innymi.
Dla wielu menadżerów wręcz szokiem może być odkrycie, że menadżer nastawiony na rozwiązywanie problemów, to nie najlepszy styl - zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Więcej piszemy o tym na dedykowanej podstronie "Menadżer jako Coach" będącej częścią naszej Biblioteki Wiedzy nt. Coachingu:
Aby lider mógł skutecznie i autentycznie przewodzić innym, najpierw powinien potrafić mądrze zarządzać sobą. A to wymaga samoświadomości oraz chęci i umiejętności uczenia się, a także konsekwencji w pracy nad sobą. Więcej informacji o tym jakie korzyści możesz odnieść z coachingu przywództwa znajdziesz na kolejnej dedykowanej podstronie:
Coaching Przywództwa - Leadership Coaching