top of page

Executive Coaching: Jak Działa Skuteczny Coach Kadry Zarządzającej

Zdjęcie autora: Ryszard SkarbekRyszard Skarbek
executive coaching: czym jest?

Executive coaching jest procesem mającym na celu wspieranie wyższej kadry kierowniczej w szeroko rozumianym rozwoju zawodowym. W dzisiejszym szybko zmieniającym się środowisku organizacyjnym wysoko rozwinięte kompetencje przywódcze są kluczowym elementem skutecznego zarządzania, a executive coach może pomóc na wiele sposobów i okazać się niezastąpionym wsparciem.


W tym artykule dowiesz się, na czym polega takie wsparcie, jakie korzyści niesie oraz jak wpływa m.in. na rozwój kompetencji menedżerskich. Dowiesz się również, jakie techniki i procesy są wykorzystywane w ramach tej odmiany coachingu indywidualnego. 


Czym jest executive coaching?

Executive coaching to indywidualny proces wsparcia liderów i menedżerów wyższego szczebla, który ma na celu poprawę zdolności przywódczych, doskonalenie kompetencji, podniesienie satysfakcji z pracy oraz zwiększenie efektywności w realizacji celów biznesowych. 


 Proces ten:


  • Opiera się na ścisłej współpracy między coachem a coachee.

  • Koncentruje się na analizie mocnych i słabych stron, umiejętności, zachowań, przekonań i systemu wartości. 

  • Pomaga rozwiązywać konkretne problemy - zarówno osobiste, jak i zawodowe.


W ramach tego procesu coach pracuje indywidualnie z menedżerem, aby zidentyfikować potrzeby rozwojowe, ustalić mierzalne cele oraz stworzyć konkretny plan działań. Jego nazwa pochodzi o angielskiego słowa, które określa najwyższe stanowiska wykonawcze (np. Chief Executive Officer - CEO) .


Cele executive coachingu. Jakie wyzwania pozwala adresować?

Podstawowym celem executive coachingu jest poprawa zdolności przywódczych i wydajności menedżerów wysokiego szczebla, co przekłada się bezpośrednio na poprawienie produktywności i wyników biznesowych.


W szczególności współpraca z executive coachem koncentruje się na:


  • Doskonaleniu zdolności zarządczych.

  • Rozwoju umiejętności interpersonalnych.

  • Identyfikacji i zmianie toksycznych lub nieuświadomionych zachowań, które wpływają negatywnie na cale zespoły.

  • Poszerzaniu samoświadomości Coachee i odkrywaniu nowych perspektyw myślenia oraz sposobów rozwiązywania problemów. 


Executive coaching umożliwia liderom rozwijanie swoich własnych umiejętności, co w sposób bezpośredni przekłada się na lepsze prowadzenie całego biznesu i osiąganie lepszych wyników. 


Proces executive coachingu: Jak przebiega?

Zobaczmy teraz na czym polega proces coachingowy i poznajmy jego główne etapy. Poznajmy też role obydwu stron. 


Etapy procesu

  1. Diagnoza: Analiza aktualnych potrzeb i określenie celów rozwojowych.

  2. Planowanie: Ustalenie strategii działań i priorytetów.

  3. Działanie: Wdrażanie ustalonych zmian w codziennej pracy.

  4. Motywowanie: Wspieranie Klienta w konsekwentnej realizacji ustalonych zmian. 

  5. Ewaluacja: Regularna ocena postępów i dostosowywanie działań.


Rola Klienta

Coachee jest odpowiedzialny przede wszystkim za tematy, które wnoszone są na agendę współpracy. To do niego należy odpowiedzialność z to CO jest przedmiotem rozmów. Do niego należy również ostateczna decyzja które zmiany i w jaki sposób wprowadzi.


Niezwykle ważne jest, aby Coachee odczuwał prawdziwą potrzebę korzystania ze wsparcia, prezentował gotowość do zmian i otwartość na wyzwania. Szczerość i zdolność zaufania drugiej stronie są również istotnymi czynnikami sukcesu. Pewna doza pokory też nie zaszkodzi. Postawa typu "wiem wszystko", "wszystko już widziałem", która czasem towarzyszy doświadczonym liderom, będzie ogromną przeszkodą w podniesieniu swojego rozwoju zawodowego na wyższy poziom.


Rola coacha

W skrócie, coach odpowiada za to JAK przebiega cały proces i jakie narzędzia zostaną w nim zastosowane. Executive coach pełni rolę przewodnika, który w pierwszej kolejności pomaga możliwie precyzyjnie zdefiniować problemy i często wydobyć również te ukryte lub nieuświadomione. Następnie wspiera swojego podopiecznego w sprawnym wdrażaniu rozwiązań.


Nigdy ich jednak nie narzuca. Jego rolą jest inspirować Klienta do znajdowania własnych odpowiedzi i podejmowani autonomicznych decyzji. Pracuje głównie pytaniami i pozytywnie prowokuje do głębszych refleksji. Towarzyszy również w realizacji konkretnych kroków i motywuje, szczególnie w trudniejszych momentach. Na prośbę Klienta może również udzielać informacji zwrotnych i być dla niego lustrem, w którym może się dokładnie przejrzeć. 


kompetencje przywódcze rozwijane w executive coachingu

Kompetencje przywódcze rozwijane w ramach executive coachingu

W ramach executive coachingu rozwijane jest szerokie spektrum kompetencyjne, w tym:


  • Podejmowanie decyzji: Poprawa zdolności analitycznych i strategicznego myślenia.

  • Zarządzanie ryzykiem: Identyfikacja zagrożeń i dbanie o stabilność biznesu. 

  • Rezyliencja: Coraz ważniejsza w nieprzewidywalnych i nielinearnych czasach VUCA i BANI

  • Inteligencja emocjonalna: Kluczowa w budowaniu relacji i podnoszeniu motywacji pracowników. 

  • Rozwiązywanie konfliktów: Coraz ważniejsze ze względu na dynamikę i nieprzewidywalność zmian w otoczeniu. 

  • Komunikacja: Udoskonalanie umiejętności jasnego i efektywnego przekazywania informacji.


Dlaczego taki coaching jest skuteczny?

Executive coaching staje się coraz bardziej jedną z najlepszych metod rozwojowych adresowanych do wyższej i najwyższej kadry zarządzającej. Jest procesem mającym na celu poprawę nie tylko zdolności indywidualnych, ale ze względu na kaliber stanowisk, których dotyczy wpływa również na całokształt firmy. 


Oto główne źródła tego znaczącego wpływu. 


Personalizacja

Ten rodzaj wsparcia jest procesem indywidualnym, dostosowanym do specyficznych potrzeb i celów każdego menedżera.


Bezpośrednia relacja oparta na poufności, zaufaniu i partnerstwie

Relacja między coachem a menedżerem opiera się na 100% poufności, zaufaniu i partnerstwie. To sprawia, że w szczery sposób można przedyskutować każdy temat, włączając w to tematy najtrudniejsze lub najbardziej wrażliwe. I dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i osobistej. 


Mierzalne wyniki

Badania jasno pokazują, że executive coaching to metoda, która w mierzalny sposób przyczynia się do lepszej realizacji strategii, wzrostu produktywności i poprawy osiąganych wyników firmowych. 


Na koniec tego akapitu warto wspomnieć, że executive coaching różni się w sposób istotny od szkoleń czy mentoringu. Coaching pomaga menedżerom na różnych płaszczyznach. Jest procesem w pełni spersonalizowanym i skupionym na indywidualnych potrzebach. Nie chodzi tu o przekazywanie wiedzy, lecz o rozwijanie potencjału, zwiększanie autonomii i odkrywanie zupełnie nowych perspektyw.


Nie tylko przywództwo. Jakie inne korzyści dla menedżerów i liderów niesie ze sobą coaching biznesowy

Posiadanie osobistego powiernika przynosi różnorodne korzyści. Dla doświadczonych członków zarządu jest to przede wszystkim możliwość lepszego radzenia sobie z samotnością, która często doskwiera na wysokich stanowiskach. Sam fakt, że można porozmawiać z kimś bezstronnym, przedyskutować różne dylematy w komfortowej atmosferze zaufania i uporządkować swoje myśli, zdejmuje z barków część dużego ciężaru.


To również pomaga w lepszym radzeniu sobie z dużą odpowiedzialnością, która jest cechą stanowisk zarządczych. To nie tylko wzmacnianie umiejętności (w szczególności poprawa umiejętności przywódczych). To także bardzo cenne wsparcie w stawianiu czoła nieustannej presji i radzeniu sobie ze stresem. 


Ponadto executive coaching pomaga również w sferze osobistej. W jego centrum jest człowiek z określoną osobowością, doświadczeniami i zainteresowaniami. Np. uświadomienie sobie swoich naturalnych preferencji w postrzeganiu świata. poznanie swojego stylu komunikacji, konsekwentna praca nad ograniczającymi przekonaniami, a często również całkowite przewartościowanie spojrzenia na życie, mogą sprawić, że zwiększa się satysfakcja z życia i rośnie poczucie osobistego spełnienia. To dodaje mocy i poczucia sprawczości.


Wśród innych najważniejszych korzyści jakie niesie ze sobą executive coaching na pierwszym miejscu wymienić należy: 


  • Zwiększenie samoświadomości: Uczestnicy procesu zaczynają lepiej rozumieć siebie i wpływ swoich zachowań na innych - również w życiu prywatnym.

  • Rozwój kompetencji miękkich: Następuje bardziej świadome budowanie relacji interpersonalnych oraz rodzi się mistrzostwo w słuchaniu, czytaniu i rozumieniu innych ludzi.

  • Poprawa wyników biznesu: Bardziej autentyczny i efektywny styl przywództwo w sposób naturalny prowadzi do lepszych wyników firmy.


Zmiana kultury organizacyjnej

Coraz częściej uznaje się coaching za wyjątkowo skuteczne podejście do rozwoju firmy. M.in. pomaga kierownictwu zmienić głęboko zakorzenione zachowania przywódcze, które do tej pory były powodem słabnącej motywacji pracowników. Jednakże nie jest to tylko podniesienie kwalifikacji menedżerskich, ale często wprowadzenie zupełnie nowego stylu przywództwa. 


Poprzez rozwój umiejętności komunikacyjnych, zdolności słuchania, inteligencji emocjonalnej, empatii i poszerzenie samoświadomości, liderzy biznesowi zaczynają dostrzegać siłę tego procesu i jego ogromny wpływ wywierany nie tylko na daną jednostkę, ale na poziom i jakość współpracy w zespołach. 


To często prowadzi do pozytywnej zmiany w całej kulturze organizacyjnej firmy. Zmiana postaw i zachowań na najwyższych poziomach stanowi nowy przykład oraz inspiruje i zachęca do zmian na poziomach niższych. Co więcej, liderzy często przyjmują coachingowy styl przywództwa i stają się profesjonalnymi przewodnikami dla swoich zespołów. To z kolei wzmacnia wiarę w siebie, autonomię i poczucie sprawczości wśród członków zespołów. A dzięki temu wzrasta zaangażowanie i motywacja. 




Jaki powinien być idealny executive coach dla wyższej kadry zarządzającej

Oprócz szerokiej gamy kompetencji i wszystkich kryteriów, które powinien spełniać dobry coach, ważne jest, aby executive coach cechował się wysokim poziomem dojrzałości i posiadał realne doświadczenie będące praktycznym źródłem szerokiej wiedzy biznesowej. Jak powiedział Konfucjusz "Lekarz, który sam nie był chory, nigdy nie zrozumie chorego".


Ta wiedza jest niezbędna nie tyle do tego, aby się nią dzielić, ale żeby lepiej zrozumieć realne problemy, z którymi zmaga się Coachee. To również wpływa pozytywnie na budowanie zaufania do coacha w tej bardzo intymnej relacji. Byłoby również idealnie, aby coach mógł najpierw uzyskać możliwie obiektywną wiedzę o organizacji, w której działa podopieczny. To zdecydowanie przyspieszy i ułatwi wzajemne zrozumienie, dzięki lepszemu poznaniu kontekstu. I również dzięki temu rozwój liderów w dynamicznym środowisku biznesowym stanie się niezaprzeczalnym faktem. 


Mocne i słabe strony executive coachingu

Na koniec wymieńmy wady i zalety tej szczególnej metody wsparcia. Oto nasza subiektywna lista.


Mocne strony:

  1. Skupienie na indywidualnych potrzebach menedżera.

  2. Możliwość przezwyciężania konkretnych trudności zawodowych.

  3. Wspieranie długoterminowego rozwoju. 

  4. Współpraca z bardzo doświadczonym specjalistą w swojej dziedzinie.


Słabe strony:

  1. Relatywnie wysokie koszty związane z zatrudnieniem doświadczonego executive coacha. 

  2. Wymaga od Klienta regularnego zaangażowania czasowego. To jednak może być również postrzegane jako zaleta, gdyż regularne spotkania nadają strukturę całej współpracy i pozwalają mierzyć (oraz świętować!) postępy.


Przyszłość coachingu dla kadry menedżerskiej najwyższego szczebla

W szybko zmieniającym się środowisku biznesu rola coachingu będzie nadal rosła. Liderzy i organizacje coraz częściej dostrzegają wartość tego narzędzia w poprawie efektywności i budowaniu zrównoważonych strategii rozwoju. Coraz więcej firm uruchamia programy coachingowe dostępne dla liderów na różnych poziomach - nie tylko na poziomie zarządu. 


Najważniejsze rzeczy do zapamiętania:

  • Executive coaching to proces indywidualnego wsparcia dla doświadczonych menedżerów. Jest kluczowym narzędziem wspierającym rozwój osobisty i zawodowy.

  • Cały proces obejmuje: diagnozę, planowanie, działania, motywację i ewaluację.

  • Dzięki executive coachingowi menedżerowie mogą nie tylko skuteczniej realizować swoje cele i poprawiać wyniki firmy, ale również uzyskać wyższy poziom jakości życia i osobistej satysfakcji.


Zobacz także inne artykuły

Model coachingowy GROW

Kim jest dobry coach 

Jak online coaching przyczynia się do rozwoju przywództwa 

Na czym polega coaching biznesowy 

Indywidualny coaching jest kluczowym elementem skutecznego rozwoju osobistego 

Czym jest life coaching 



12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


Post: Blog2_Post

Empowerment Coaching 

ul. Chełmońskiego 130F, 31-340 Kraków, woj. małopolskie 
e-mail: kontakt @ empowerment-coaching.com, tel: +48 661438113 

Zapisz się, aby otrzymywać regularne inspiracje! 

Rozsyłamy je raz na miesiąc 

©2019 by Empowerment Coaching 

bottom of page