Dziś zacznę trochę od tyłu. Tematem przewodnim będzie kinezjologia, ale zanim wyjaśnię ten termin, najpierw kilka słów nt. dr David Hawkins’a. W trakcie tego postu wyjaśni się, dlaczego zaczynamy od tyłu.
Dr David R. Hawkins jest doktorem psychiatrii i dożywotnim członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W trakcie swojej 50-letniej pracy naukowej prowadził badania wraz z wieloma noblistami. Otrzymał również tytuł szlachecki od Królowej Danii. Opublikował niemało bardzo ciekawych książek (o których kilka słów później). W każdym razie mamy do czynienia z osobą bardzo wiarygodną i szanowaną. A piszę o tym dlatego, że metoda, którą opracował wydaje się nieprawdopodobna.
W oparciu o swoje 29-letnie badania, Hawkins udowodnił, że człowiek potrafi w sposób naturalny odróżniać prawdę od fałszu (lub dokładniej należałoby powiedzieć: od nieprawdy).
Test kinezjologiczny: jak odróżnić prawdę od fałszu
Niezawodnym sposobem na odróżnienie prawdy od fałszu jest reakcja naszych mięśni. Niewiarygodnie prosty test kinezjologiczny polega na naciskaniu wyciągniętego na wprost ramienia i badaniu jego reakcji na wypowiedziane stwierdzenie lub obraz. Jeżeli stwierdzenie jest prawdziwe, jeżeli obraz jest pozytywny – ramię osoby testowanej nie opadnie pod wpływem nacisku. Będzie silne. Jeżeli jest przeciwnie – ramię zareaguje słabością mięśni i obniży się.
Kiedy dr Hawkins po raz pierwszy natknął się na “kinezjologię”, był człowiekiem sukcesu. Jak opowiada sam o sobie, w tym czasie, w wieku 38 lat przeżył jednak transformację duchową i doświadczył cudownego uzdrowienia ciężkiej choroby. Od tego momentu poświęcił się głównie zgłębianiu i rozwojowi “kinezjologii”.
Czym jest mapa poziomów świadomości Hawkinsa? Jak wygląda skala, którą David Hawkins opracował?
Dr Hawkins rozpoczął badania nad kinezjologiczną reakcją na prawdę i kłamstwo w r. 1975. Jego wieloletnie badania z udziałem tysięcy osób potwierdziły zdolność ludzkiego organizmu do odróżnienia nie tylko bodźca pozytywnego od negatywnego, ale też anabolicznego (czyli ulepszającego życie) od katabolicznego (czyli takiego, który życie pochłania). I co najważniejsze, potwierdził również, że ta reakcja potrafi odróżnić prawdę od fałszu!
Bardzo ważne jest to, że odpowiedzi w stworzonym przez niego teście kinezjologicznym okazały się spójne w różnych kulturach i populacjach oraz niezmienne z upływem czasu. A to jest naukowym warunkiem uznania danego testu za wiarygodny i powtarzalny.
David Hawkins kontynuował swoje badania i z czasem opracował skalę, która pozwala kalibrować poziom świadomości danej osoby, grupy osób, systemu filozoficznego, idei, ruchu politycznego, firmy, dowolnego obszaru geograficznego, a nawet całej ludzkości w dowolnym okresie historycznym.
Wszystko bowiem opiera się na zasadzie, iż człowiek jest częścią większej całości. Że jest to ta sama energia, która objawia się w różnych formach. Energia, która jest niegraniczona, zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. W związku z tym nie ma znaczenia, kiedy zadajemy pytanie i w odniesieniu do jakiego “obiektu” lub czasu. Wszechświat (poprzez nas) zawsze odpowie. “Ja jestem we Wszechświecie, a Wszechświat we mnie”.
Najważniejsze jest założenie, że nasze ciało nie umie kłamać, ani oszukiwać. Nie ma bowiem przekonań lub obaw, które serwuje nam nasza psychika. Nie ma więc w naszym ciele barier, które separują nas od czystej wiedzy, jaką jest Bóg, Siła Wyższa, Wszechświat, Energia (wybierz nazwę, która najbardziej Ci odpowiada).
Skala, którą Hawkins opracował rozpościera się pomiędzy 1, a 1000. 1 to najniższy poziom świadomości. 1000 to poziom Boga. Skala jest logarytmiczna (a więc nie liniowa, nie proporcjonalna).
Wg Hawkinsa 200 jest poziomem przełomowym. To tutaj zaczyna się integralność i uczciwość. Odwaga to moment, w którym zaczynamy wierzyć, że mamy wpływ na nasze życie i możemy wprowadzać w nim zmiany. Przejście na ten poziom jest kluczowym krokiem w kierunku dalszego rozwoju. Otwiera drzwi do wyższych stanów świadomości, takich jak neutralność, akceptacja i miłość. To również na tym poziomie zaczyna się integralność i uczciwość.
Wszystkie poziomy powyżej 200 są nazywane “dobroczynnymi” i określane poziomami mocy.
A w sferze fizjologicznej następuje tam uwalnianie endorfin, czemu towarzyszy uczucie szczęścia i przyjemności. Poziom 350 to Akceptacja. 500 to Miłość. Przy czym Miłość rozumiana jest jako współodczuwanie, ciepło i empatia. Tego stanu nie należy mylić z zakochaniem i miłością romantyczną. Zakres 700 - 1000 to obszar Oświecenia.
Poniżej 200 jest cierpienie. Te niższe poziomy świadomości to m.in. strach, agresja, wstyd czy apatia.
Np. strach ogranicza punkt widzenia i blokuje podejmowanie działań. Trzyma w ciągłym napięciu i jest wyniszczający dla organizmu. Ponadto jest bezpośrednio powiązany z poczuciem lęku i zagrożenia w każdej sytuacji. Osoby na tym poziomie świadomości są pełne obaw i czarnych scenariuszy nt. swojej przyszłości. Na tym poziomie bardzo trudno jest szybko zmotywować się do działania.
Z kolei pożądanie (lub inaczej rządza) jest niebezpieczne w inny sposób. Ślepe skupianie się na swoich egoistycznych pragnieniach zaczyna przejmować kontrolę nad naszym życiem, co na dłuższą metę staje się destrukcyjne. Brak zaspokojenia swoich pragnień generuje zniechęcenie, frustrację i często w sposób niekontrolowany również złość - na siebie lub na bliskie osoby.
Hawkins w żaden sposób nie ocenia i nie stara się powiedzieć, że wszystko co jest poniżej 200 jest złe. Wręcz przeciwnie - w sposób pełen miłości i akceptacji stara się pokazać proces wzrostu człowieka i uchwycić konsekwencje, które wynikają z przebywania w danym stanie.
To na jakim poziomie świadomości się znajdujemy warunkuje nasz sposób interpretacji wydarzeń i nasze zachowania. Zazwyczaj zachowujemy jeden dominujący poziom świadomości, natomiast w zależności od sytuacji, naturalnych preferencji i zebranych doświadczeń możemy przenikać pomiędzy kolejnymi poziomami świadomości. W całej koncepcji chodzi o to, aby konsekwentnie pracować nad sobą i zmierzać do trwałego przechodzenia między poziomami świadomości.
Poniższa grafika przedstawia Mapę Poziomów Świadomości Hawkinsa.
Warto podkreślić, że wg Hawkinsa ludzkość, jako całość przekroczyła pod koniec XX wieku poziom 200! I tu niesamowita ciekawostka – wg niego nastąpiło to w momencie, kiedy Polska rozmontowała system socjalistyczny. Brawo!
W wyniku przekroczenia poziomu 200 (który jest również generalnie poziomem intelektu) zaczął się więc w świecie anglosaskim zwrot w stronę duchowości. I to można wyraźnie zaobserwować. Ilość książek, kursów, nurtów związanych z rozwojem osobistym, które pojawiają się na Zachodzie od końca ubiegłego wieku jest oszałamiająca. Cały nurt New Age jest tego najlepszym przykładem.
Miliony wykonanych kalibracji, potwierdziły odkrycie Hawkinsa i jego Skalę Świadomości. Jego badania są również zgodne z hipotezą „pól morfogenetycznych” Ruperta Sheldrake’a oraz z holograficznym modelem funkcjonowania mózgu Karla Pribrama.
Na koniec krótki cytat z książki Hawkins’a “Siła czy Moc" (ang. "Power vs Force")
Człowiek myśli, że żyje dzięki siłom, które może kontrolować, ale w rzeczywistości rządzi nim moc pochodząca z nieujawnionych źródeł, moc, nad którą nie ma kontroli. Ponieważ moc nie wymaga wysiłku, pozostaje niewidoczna i nieoczekiwana. Siły doświadcza się zmysłami; moc można rozpoznać tylko poprzez wewnętrzną świadomość.
Polecam tę książkę wszystkim “głębokim poszukiwaczom” 🙂
Technika uwalniania emocji i transformacja wewnętrzna
Oprócz mapy świadomości dr David Hawkins jest też autorem techniki uwalniania opisanej szczegółowo w książce pod tym samym tytułem. W trakcie swoich badań zauważył on, że wiele osób na różnych poziomach świadomości nieświadomie trzyma się destrukcyjnych emocji, takich jak złość, strach, wstyd, poczucie winy, czy apatia. To stanowi przeszkodę w przejściu na wyższe poziomy ludzkiej świadomości. Co warto zaznaczyć, że Hawkins w swoich pracach często odnosił się do terminu „cień” wprowadzonego przez Junga, o którym piszemy w dedykowanym artykule na naszym blogu.
W uproszczeniu, technika uwalniania polega na świadomej akceptacji emocji, pełnym jej doświadczeniu i przepuszczeniu przez siebie. Zamiast emocję tłumić lub ignorować pozwalamy jej w pełni się urzeczywistnić i odejść. Stosując tę metodę uwalniania emocji w sposób systematyczny możemy pozbywać się barier emocjonalnych, które ograniczają nasz rozwój i dzięki temu robić trwałe postępy w rozwoju świadomości.
Ale do tej metody trzeba dojrzeć. Nie zdziw się więc jeśli po przeczytaniu książki i rozpoczęciu praktykowania techniki uwalniania będziesz odczuwać opór, rozproszenie i ewentualne rozczarowanie wynikami. Ta metoda wymaga dużej uważności na siebie i pełnego skupienia się na "tu i teraz" - a to w dzisiejszym rozpędzonym świecie jest niezwykle trudne.
Różne znaczenia terminu "kinezjologia"
Winien jestem jeszcze wyjaśnienie dlaczego na początku zaczęliśmy od tyłu 🙂 Termin kinezjologia (ang. kinesiology) w swojej oryginalnej formie związany jest ze światem akademickim. W oryginale ma on następujące znaczenie:
“to powszechna nazwa wydziałów akademickich szkół wyższych i uniwersytetów, które obejmują wiele wyspecjalizowanych dziedzin nauki, w których przyczyny i skutki aktywności fizycznej są badane z różnych perspektyw. Wiele szkół wyższych i uniwersytetów na całym świecie ma szkoły kinezjologii. Instytucje te to 4–7-letnie studia prowadzące do uzyskania tytułu licencjata, magistra i doktora. Kinezjolog to osoba, która ukończyła jeden z tych programów i uzyskała jeden z tych stopni.”
Od momentu jednak, kiedy inny naukowiec, dr Goodheart, po raz pierwszy w historii, na początku lat 60-tych, rozpoczął badania nad reakcją ludzkich mięśni na stymulator “niefizyczny”, termin “kinezjologia” rozprzestrzenił się na ten właśnie obszar. Wg różnych źródeł obecnie istnieje ok. 80 różnych form terapii związanych z reakcją ludzkich mięśni, które używają tego terminu.
Zobacz także:
Jak powstają emocje - bezpłatny ebook pdf
Noam Chomsky i jego teoria manipulacji społecznej
Konfucjusz: biografia, nauczanie cytaty
Maurice Ravel – Inżynier czy Kompozytor?
Fritz Perls - cytaty, krótka biografia, ciekawostki
The Beatles - członkowie zespołu idealnie zgranego
Samotność w tłumie - coaching dla samotnych
Poczucie Sprawczości - jak często musisz, a jak często wybierasz?
Comments