Nie sposób przecenić umiejętności komunikacji niewerbalnej, zwłaszcza w miejscu pracy.
Dlaczego? Otóż dlatego, że to, co komunikujesz w sposób pozawerbalny jest prawdziwym kluczem do stworzenia autentycznej i głębokiej więzi z zespołem. Twoja sylwetka, fizyczna odległość, patrzenie w oczy rozmówcy, sygnały płynące z ruchu rąk, tembr głosu i sposób w jaki mówisz mogą mieć znacznie większy wpływ, niż same słowa. A więc to JAK się zachowujesz, ma dużo większe znaczenie, niż to CO wypowiadasz. I ma to ogromny wpływ na budowanie relacji interpersonalnych.
W rzeczywistości badania wykazały, że komunikacja między ludźmi ma w ogromnej większości charakter niewerbalny - aż do 93% komunikacji, w zależności od tematu.
Zdobywanie zaufania innych ludzi wynika z tego, czym emanujesz, kiedy w ogóle się nie odzywasz oraz z tego jak się zachowujesz i wyglądasz, kiedy o czymś informujesz. To jedna z najważniejszych części, które składają się na funkcje komunikacji niewerbalnej.
Między innymi dlatego w XXI wieku zorientowanym na konsumpcjonizm tak wiele wagi przykłada się do niej w marketingu i procesie komunikacji produktu. Jeśli jesteś zainteresowany tą sferą - odsyłamy do innych fachowych opracowań. By chcemy się skupić na innym celu.
Dobre wieści? Możesz nauczyć się wykorzystywać zachowania niewerbalne w miejscu pracy. Przy odrobinie zamierzonego wysiłku możesz wykorzystać tę umiejętność do tworzenia autentycznych relacji, wzmacniania zaufania, stawania się lepszym liderem i poprawy współpracy w zespole. Równocześnie umiejętność odczytywania gestów i mowy ciała innych osób pozwala czytać między wierszami i zauważyć to, co nie jest wypowiedziane słowami. W tym artykule znajdziesz praktyczne przykłady. Opiszemy również wszystkie czynniki paralingwistyczne i podamy wyjaśnienie wszystkich części składowych.
Czym jest komunikacja niewerbalna?
Najpierw zdefiniujmy to pojęcie oraz poznajmy elementy i formy tego szczególnego typu komunikacji.
Komunikacja niewerbalna obejmuje każdy sposób komunikowania się bez użycia słów. Ten rodzaj naszej komunikacji polega na przekazywaniu informacji za pomocą gestów i sygnałów niewerbalnych. Pokazuje m.in. kiedy współpracownik ma zły dzień, nawet jeśli wypowiada słowa „wszystko jest w porządku”.
Jest to również sposób, w jaki kreujesz pierwsze wrażenie. Np. w ramach rozmowy kwalifikacyjnej poprzez bliską odległość, dobry kontakt wzrokowy i silny uścisk dłoni przesyłasz potencjalnemu pracodawcy komunikat, że jesteś godnym zaufania profesjonalistą.
W komunikacji pozawerbalnej używa się również pojęcia "czynniki paralingwistyczne". To przede wszystkim barwa i ton głosu oraz tempo i płynność mówienia. Warto mieć świadomość, że te szczególne czynniki mają stymulujący wpływ na rozmówcę.
Te wszystkie zachowania niewerbalne naprawdę odgrywają ważną rolę. Czy nam się to podoba czy nie, różne formy komunikatów będą brane pod uwagę przez drugą osobę. Np. nasze ubranie, w szczególności buty, mogą być podstawą do wyciągania wniosków o naszym statusie społecznym.
Z czego składa się forma komunikacji niewerbalnej?
Według ekspertów istnieje 8 różnych elementów tej formy komunikacji:
Mimika twarzy: uśmiech, wygląd oczu, zmarszczone brwi lub grymasy.
Wygląd fizyczny: jak np. noszenie eleganckich ubrań lub wybór określonej fryzury.
Gesty dłoni: świadome ruchy ciała, takie jak unoszenie kciuka lub machanie na powitanie.
Język ciała: postawa, pozycja ciała, np. garbienie się lub odchylenie do tyłu, ruchy ciała, np. krzyżowanie nóg, krzyżowanie rąk na klatce piersiowej, pocieranie ręką ucha, układ dłoni lub wiercenie się.
Proksemika: dystans fizyczny, Twoja fizyczna odległość od kogoś oraz to, jak szanujesz przestrzeń osobistą innych osób.
Kontakt wzrokowy: jak długo utrzymujesz taki kontakt i czy w wybranych sytuacjach unikasz patrzenia w oczy.
Dotyk: na przykład pocieszanie kogoś uściskiem lub dotknięciem kolana.
Paralingwistyka: to głównie barwa głosu, głośność, z jaką się wypowiadasz oraz wysokość głosu. To również tempo i płynność mowy oraz odstępy i przerwy pomiędzy wyrazami.
Znaczenie komunikacji niewerbalnej - używanie werbalnych i niewerbalnych stylów komunikacji w pracy i środowisku biznesowym
Niezależnie od tego, czy jest to spotkanie z klientem, czy rozmowa Zoom z pracownikami, porozumiewanie się za pomocą słów jest ważną częścią komunikacji w miejscu pracy. Ale ograniczenie swoich umiejętności komunikacyjnych tylko do komunikacji werbalnej jest dużym błędem, jeśli chcesz odnieść sukces zawodowy.
Dlaczego więc komunikacja pozasłowna w miejscu pracy jest tak ważna? Wszystko wraca do starego powiedzenia: „czyny mówią głośniej niż słowa”.
Używanie komunikacji werbalnej w pracy to dzielenie się zamierzoną wiadomością za pomocą słów - ale być może nie zwracasz uwagi jak Twój język niewerbalny wspiera tę wiadomość. Na przykład dzielisz się ważną prezentacją, ale stoisz nieruchomo ze skrzyżowanymi ramionami. A może przekazujesz pracownikowi informację zwrotną ze skwaszoną twarzą?
Twoje słowa tam są, ale Twój zespół nie jest pewien, czy może Ci zaufać, ponieważ Twoje działanie nie wydaje się potwierdzać wiadomości.
I dlatego właśnie komunikacja pozawerbalna w miejscu pracy odgrywa ogromną rolę w nawiązywaniu autentycznej więzi i angażowaniu współpracowników.
Nawet jeśli nie wypowiadasz czegoś wprost, Twój zespół wie, że może na Ciebie liczyć, ponieważ nawiązujesz kontakt wzrokowy, okazujesz swoją uwagę i zainteresowanie podczas spotkań, dbasz o odpowiedni dystans, świadomie zarządzasz swoją mową ciała i zachowujesz profesjonalny wygląd.
Na tym polega siła komunikatów niewerbalnych w miejscu pracy. To one wzmacniają i podkreślają Twój przekaz. I to jeden z najlepszych sposobów zwiększania zaangażowania i produktywności zespołu oraz budowania zaufania w zespole.
Funkcje komunikacji niewerbalnej w miejscu pracy - przykłady. Wygląd zewnętrzny, mowa ciała, gestykulacja, dotyk.
Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, czy rozpoczynasz swoją pierwszą pracę, to co wyrażasz bez słów, ma znaczenie. W rzeczywistości Twoja mowa niewerbalna w pracy ma kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu zawodowego. Abyś mógł to zobaczyć na własne oczy, przeanalizujmy sytuacje, które są typowe dla środowiska pracy XXI wieku.
Przykład 1: Zarządzanie zespołem i wspieranie go w trudnych czasach
Aby skutecznie poprowadzić swój zespół przez trudny okres, najlepiej zrób to:
Zmniejsz niepokój, aby Twoi pracownicy mogli pozostać zaangażowani i produktywni,
Pokaż swoją wiarygodność, aby mogli być pewni Twojego przywództwa,
Zachowaj otwartość i dostępność, aby wiedzieli, że mogą liczyć na Twoje wsparcie i w razie potrzeby przyjść do Ciebie z obawami.
Chociaż słowa są ważne, będziesz potrzebować umiejętności komunikacji pozawerbalnej, aby jak najlepiej poprowadzić zespół przez trudny czas. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą Ci pomóc:
Zarządzaj niepokojem, przekazując wiadomości równym, uspokajającym tonem głosu. Twoja szybka mowa będzie świadczyła o zdenerwowaniu.
Motywuj ich, patrząc prosto w oczy i pochylając się do przodu, gdy się do nich zwracasz - aby wiedzieli, że Ci zależy, że inwestujesz w zespół i chcesz się z nimi kontaktować,
Pokaż swoją wiarygodność, zachowując pozytywny wyraz twarzy, otwartą postawę (w przeciwieństwie do skrzyżowanych rąk lub nóg) i zrelaksowane ramiona. Generalnie miej świadomość własnego ciała i zawracaj uwagę na ruchy oczu. Nie mogą być rozbiegane.
Zachowaj dostępność i kontakt po spotkaniu, otwierając drzwi do swojego biura, będąc dostępnym za pośrednictwem biurowych platform czatowych lub machając na powitanie, gdy przechodzisz obok ich biurek.
Przykład 2: Prowadzenie angażującej prezentacji. Marketing.
Załóżmy, że masz nadzieję na szybki awans i naprawdę chcesz pokazać swojemu szefowi, że jesteś gotowy. Przedstawiasz dziś ważną prezentację. Zakładamy, że dobrze się do tego przygotowałeś, tzn. skrypt Twojego wystąpienia został idealnie napisany, masz do opowiedzenia ciekawą historię, a Twoje wystąpienie nie będzie powtarzaniem tekstu, który umieściłeś na slajdach.
Teraz przejdźmy do wskazówek, które pokażą jak przy pomocy gestów i innych sygnałów można wyrażać dużo więcej, niż to na co wskazują słowa i język:
Jesteś ubrany w elegancki, profesjonalny, ale nie rozpraszający uwagi strój.
Utrzymujesz wyprostowaną postawę ciała (może Ci w tym pomóc świadome wypięcie klatki piersiowej do przodu).
Nawiązujesz i podtrzymujesz bezpośredni kontakt ze wszystkimi członkami publiczności po kolei, a najczęściej z osobą, na której najbardziej Ci zależy. Unikanie kontaktu wzrokowego może sugerować Twoje zdenerwowanie, niepewność, stres. Przekazuje informacje o Twoim prawdziwym wewnętrznym stanie. Broń Boże nie odwracasz się tyłem do publiczności i nie patrzysz na slajdy wyświetlane na dużym ekranie - chyba, że starasz się podkreślić na danym slajdzie coś szczególnie ważnego. A jeśli tak - robisz to stojąc bokiem do publiczności i nie wchodzisz w kadr wyświetlanego z projektora slajdu (bardzo częsty, nieświadomy błąd!).
Dbasz o to, aby ręce nie krzyżowały się ani z przodu, ani z tyłu ciała. Zwłaszcza w sposób typowy dla piłkarzy stojących w murze w czasie rzutu wolnego. To niełatwe i wymaga praktyki. Więc na początku możesz np. skorzystać z małego triku w postaci trzymania w jednej ręce wskaźnika elektronicznego lub długopisu. Jeśli występujesz przy mównicy - trzymasz na niej ręce. Przyjrzyj się również politykom (oczywiście tym dobrym!) i zobacz, co robią z rękami w czasie wystąpień. W skrócie: jeżeli utrzymanie swobodnych wyprostowanych rąk jest dla Ciebie jeszcze zbyt trudne - trzymaj przedramiona zgięte na wysokości pasa, ale staraj się rąk nie krzyżować lub nie łączyć nazbyt długo. Ważna jest tzw. "otwarta postawa ciała".
Wykorzystujesz gesty dłoni do podkreślenia najważniejszych punktów swojej prezentacji,
Jesteś świadom wyrazu swojej twarzy i dbasz o uśmiech, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz okazywać swoje podekscytowanie.
Twoje wystąpienie nie jest ani za szybkie, ani za wolne. Wysokie tempo będzie świadczyło o Twoim zdenerwowaniu. Zbyt wolne z czasem znudzi słuchaczy.
Używasz entuzjastycznego, wciągającego brzmienia głosu, który przyciąga uwagę. Robisz to zwłaszcza na początku wystąpienia i w momentach, które są dla Ciebie szczególnie ważne w całej prezentacji.
Jak widać ta jedna lista zawiera wiele praktycznych sugestii. Jeśli zastosujesz co najmniej połowę z nich, Twoja prezentacja będzie murowanym sukcesem. Równocześnie warto podkreślić, że do tego poziomu dochodzi się latami (lub dokładniej: ilością przeprowadzonych prezentacji, otwartym proszeniem o feedback i wyciąganiem odpowiednich wniosków), więc nie frustruj się, jeśli na początku uda Ci się zrealizować tylko niektóre z wyżej wymienionych podpowiedzi.
Ponadto Twoi współpracownicy mogą również skorzystać z odpowiednich zachowań, aby wesprzeć Cię podczas dużej prezentacji. Np. poprzez dawanie ci kciuków lub potakiwanie głową, gdy coś idzie dobrze i oklaski, gdy skończysz (oczywiście, jeśli będą zasłużone).
Wygląd zewnętrzny, przekaz, komunikat - przykłady komunikacji niewerbalnej podczas pracy zdalnej
Być może myślisz, że komunikacja pozawerbalna ma znaczenie tylko w biurze. I rodzi się pytanie, czy w dzisiejszym świecie, w którym tak wielu z nas pracuje w domu, można nadal wykorzystywać sygnały niewerbalne, aby tworzyć poczucie więzi ze współpracownikami? Oczywiście, że tak! To wciąż jest komunikacja między ludźmi, która wykorzystuje nowoczesną technologię. W rzeczywistości jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać.
Poznajmy więc dobre praktyki takich zachowań wobec rozmówcy w trybie zdalnym. Wiele reguł ze „świata rzeczywistego” przekłada się również na świat wirtualny i nadal spełnia swoje funkcje. Oto kilka wskazówek dotyczących tych sygnałów podczas pracy online.
Dbaj o wyprostowaną sylwetkę podczas wirtualnych spotkań.
Pozycja ciała, to ważna rzecz w zdalnej relacji z innymi. Przygarbienie się lub odchylenie do tyłu informuje uczestników, że nie jesteś zaangażowany w spotkanie lub wręcz jesteś mu przeciwny. Twoje ruchy ciała wpływają na percepcję innych uczestników.
Używaj kontaktu wzrokowego i gestów, aby prezentacje wirtualne były ciekawsze i bardziej efektowne.
Tak, to kontakt z kamerką, ale to się liczy. Dodatkowo włożenie rąk w kadr przyciągnie uwagę i utrzyma zaangażowanie ludzi.
Mimika twarzy jest tak samo ważna na spotkaniach Zoom, jak podczas interakcji twarzą w twarz.
Podczas długich rozmów wideo łatwo się rozproszyć, ale uważaj, aby nie pokazać znudzonego wyrazu twarzy. Kiwaj głową wraz z mówcą, uśmiechaj się od czasu do czasu i pokaż, że aktywnie słuchasz.
Korzystaj z biurowej platformy czatu, aby pozostać w kontakcie.
To nie tylko oznacza wysyłanie wiadomości — większość platform umożliwia teraz reagowanie za pomocą emotikona i wysyłanie zabawnych GIF-ów. Te małe gesty wymagają niewielkiego wysiłku, ale mogą nadrobić większość niewerbalnej komunikacji, która została utracona w wirtualnych zespołach.
Jak zrozumienie własnego stylu oraz istotnych elementów komunikacji niewerbalnej może pomóc w skutecznej komunikacji
Prawdopodobnie nie jesteś w pełni świadomy komunikatów niewerbalnych, które już wysyłasz. A one spełniają swoje ważne funkcje. I skoro jeśli nie wiesz, jakie sygnały pozawerbalne obecnie wysyłasz innym, trudno będzie je zmienić.
Uświadomienie sobie swojego obecnego stylu jest niezbędne, aby uczynić go bardziej skutecznym.
Oto proste ćwiczenie, które pomoże Ci rozpoznać swój styl przekazu
Najpierw zidentyfikuj dwie różne osoby w swoim życiu: osobę, z którą czujesz się komfortowo i dobrze się dogadujesz oraz osobę, z którą masz trudności z nawiązaniem kontaktu lub w kontaktach z którą czujesz się mniej pewnie. Następnym razem, gdy będziesz rozmawiać z każdą z nich, zadaj sobie następujące pytania:
Co udało mi się powiedzieć za pomocą słów?
A jaka była moja mowa niewerbalna?
Jaki był mój wygląd fizyczny i dystans fizyczny?
Jaki był mój ton głosu?
Jakie było tempo i głośność mojej przemowy? Czy moje wypowiedzi były płynne?
Jaka była moja postawa ciała?
Czy jestem świadom jaka była moja mimika twarzy?
Jak sobie radziłem ze swoim ciałem?
Czy w moim ciele było jakieś napięcie, a jeśli tak, to gdzie?
Jak wyglądały moje ruchy? Jakie fizyczne gesty wykonałem? Co robiłem z rękami?
Czy zauważyłem jakieś szczególne maniery?
Jaki był mój kontakt wzrokowy? Czy teraz zauważam momenty, kiedy unikałem patrzenia komuś w oczy?
Następnie, po zebraniu danych z obu tych sytuacji (tj. interakcji z tymi dwoma różnymi osobami), porównaj dane. Zwróć uwagę na subtelne różnice we własnym niewerbalnym stylu komunikacji w każdej sytuacji i zacznij uświadamiać sobie, które z nich są spójnymi wzorcami w wielu interakcjach.
Stosując regularnie to ćwiczenie, rozwiniesz kluczowy aspekt samoświadomości, który jest niezbędny do uzyskania kontroli nad własnym stylem komunikacji. To sprawi, że zdecydowanie zwiększysz skuteczność i elastyczność swojej współpracy z członkami zespołu.
Rodzaj komunikacji - Jak rozpoznawać oraz interpretować komunikaty niewerbalne innych osób
Skuteczna komunikowanie się wymaga, abyś widział, co inni próbują powiedzieć „między wierszami”. Następnie, gdy zidentyfikujesz ich styl, możesz dostosować swój własny, aby tworzyć lepsze więzi.
Następnym razem, gdy będziesz z kimś wchodzić w interakcję, porównaj swój własny styl komunikacji pozawerbalnej. Są szanse, że znajdziesz podobieństwa między swoim stylem, a stylem osoby, z którą czujesz więź. Z drugiej strony możesz znaleźć rozbieżności między swoim preferowanym stylem, a podejściem osoby, z którą nie możesz się porozumieć. Dlaczego?
Proste wyjaśnienie jest takie, że podobieństwo tworzy zaufanie.
Rozpoznawanie u drugiej osoby komunikatów innych, niż same słowa pomaga nam poczuć pokrewieństwo z jej charakterem i wczuć się w jej doświadczenie.
Jeśli kiedykolwiek współpracowałeś się z ludźmi pochodzącymi z różnych kultur, wiesz jak duże bariery komunikacyjne można napotkać i jak trudno jest czasami nawiązać prawdziwą relację. Pierwsze wrażenie odgrywa tu ogromną rolę i możne znacząco ułatwić lub utrudnić dobre porozumienie i wzajemne zsynchronizowanie rozmawiających ze sobą osób. Znajomość niuansów, które zmieniają się w zależności od kultury, może zdecydowanie pomóc pogłębić więzi i polepszyć integrację wewnątrz grupy. Może też zapobiec błędnemu wnioskowaniu o statusie społecznym drugiej osoby wynikającym ze stereotypów kulturowych. Ta sama zasada dotyczy niwelowania różnic wynikających z przynależności do określonej grupy społecznej.
Niewerbalne aspekty komunikacji - jak przełamywać bariery komunikacyjne i tworzyć ze współpracownikami więź
Istoty ludzkie są biologicznie wyposażone, by w naturalny sposób być empatami, o ile nie pozwalamy, aby nasze nawykowe wzorce komunikacji w tym przeszkadzały.
Kluczem do ustanowienia poczucia zażyłości z kimś jest odnalezienie części wspólnej między waszymi niewerbalnymi stylami komunikacji. A w następnym kroku rozpoczęcie świadomego budowania relacji interpersonalnych poprzez odzwierciedlanie preferowanego przez nich stylu.
Jak odzwierciedlać swoich współpracowników, aby rozwijać głębsze relacje?
Czy kiedykolwiek widziałeś ukochaną osobę płaczącą i nagle poczułeś, jak w Twoich oczach wzbierają łzy?
To jest siła neuronów lustrzanych, które działają w naszych mózgach, gdy obserwujemy innych ludzi. Zasadniczo dają nam możliwość odczucia, jak to jest chodzić w butach innej osoby.
Jak więc wykorzystać działanie neuronów lustrzanych do zbudowania z kimś więzi? Jak wykorzystać wnioski płynące z odkryć dot. neuronów lustrzanych do budowania zaufania w zespole?
Zacznij od określenia, co w waszych dwóch stylach jest takie samo i co jest różne. Czasami po prostu wystarczy obserwowanie, aby stworzyć podwaliny pod głębsze poczucie więzi.
Następnie zacznij bawić się dopasowywaniem swojego niewerbalnego stylu komunikacji, aby odzwierciedlić styl drugiej osoby. Zwróć uwagę na sposób wypowiedzi i sygnały płynące z ciała drugiej osoby oraz zobacz, jak możesz wpleść je w swoje zachowanie (oczywiście pozostając wiernym sobie).
Możesz także ćwiczyć słuchanie refleksyjne, czyli werbalne powtarzanie czegoś drugiej osobie zaraz po tym, jak to usłyszysz. Dobrze, jeśli będzie to połączone z Twoim naturalnym odzwierciedlaniem zachowań drugiej osoby.
Kontynuuj ten proces podczas kolejnych spotkań z tą osobą. Wplataj swój własny, niepowtarzalny styl komunikacji, pozostając świadomym mowy ciała, tonu głosu i innych niewerbalnych sygnałów, które możesz potencjalnie odzwierciedlić w stosunku do innych osób. Bądź w pełni świadom tego, jakie formy komunikacji niewerbalnej stosujesz.
W skrócie, Twoim nadrzędnym celem jest bycie inteligentnym emocjonalnie. Możesz znaleźć wspólną płaszczyznę, np. odzwierciedlając sposób, w jaki druga osoba siedzi, aby mieć silniejszy fundament, na którym potem można budować głębsze poczucie więzi.
Chcesz też być w zgodzie z ich emocjami? Możesz to osiągnąć poprzez rezygnowanie z entuzjastycznego, radosnego brzmienia głosu, gdy druga osoba jest wyraźnie sfrustrowana, zła lub smutna. Nie musisz jednak udawać swoich emocji. Możesz ściszyć głos, pochylić się w ich stronę, aby pokazać, że jesteś tam, aby ich wspierać.
Odzwierciedlenie czyjejś postawy (patrz: pozycja ciała), ruchu lub tempa, otwiera komunikację między waszymi ciałami w sposób, którego same słowa zrealizować nie mogą. Zwiększa to możliwość rozwijania więzi i budowy zaufania.
Podsumowanie - dlaczego komunikacja niewerbalna jest ważna w relacjach międzyludzkich
Kiedy koledzy z zespołu poczują, że mogą Ci zaufać, będą bardziej skłonni pokazać Ci swoje mocne i słabe strony. A dzięki temu możesz podjąć z nimi współpracę, aby znaleźć sposoby na najlepsze rozwijanie i wykorzystywanie ich talentów oraz szczere dyskusje nt. słabych stron. Zamiast mieć z członkami zespołu suchą relację transakcyjną, będziesz w stanie naprawdę wspierać i wzmacniać swój zespół. A zespół odwdzięczy się tym samym!
Z biegiem czasu zobaczysz, że komunikacja pozawerbalna ma ogromną moc, która pomoże Ci zbudować bardziej autentyczne relacje ze wszystkimi w Twojej firmie. W rezultacie ta silniejsza więź pomoże i Tobie i członkom Twojego zespołu poczuć się bardziej spełnionymi w pracy. A ostatecznie tego właśnie wszyscy chcemy, prawda?
Z czasem, dzięki regularnej praktyce, zbudujesz silną kompetencję. A zachowując czyste intencje i zgodność z wyznawanymi przez Ciebie wartościami, ta nowa kompetencją może się stać częścią Twojej osobowości. Umiejętne wybieranie odpowiednich sygnałów niewerbalnych stanie się naturalne, a Twoje zachowania niewerbalne będą autentyczne.
To, jakie sprawiasz pierwsze wrażenie, będzie Twoją mocna stroną. Będziesz ufać swoim możliwościom i zdolności szybkiego rozpoznawania stylu drugiej osoby. To zacznie działać nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym. I to również sprawi, że kultura narodowa, płeć lub wiek osoby, z którą masz się spotkać po raz pierwszy przestaną napawać Cię niepokojem.
Ponadto, dzięki świadomej praktyce, nauczysz się dobrze czytać innych. Np. mimika twarzy odgrywa kluczową rolę w wyrażaniu emocji. Z jej pomocą możemy wyrazić swoje uczucia w sposób bezpośredni. Dotyczy to również wyrażania emocji za pomocą gestów. To wszystko odgrywa rolę w przekazywaniu i odczytywaniu PRAWDZIWYCH wiadomości. Każdy wysyła takie informacje za pośrednictwem innych kanałów, niż język mówiony. Jeżeli nauczysz się je rozpoznawać i właściwie interpretować - rozwiniesz w sobie niezwykle cenną umiejętność.
Na koniec warto mieć na uwadze, że w ogóle komunikacja - niewerbalna i werbalna - jest kluczem do skutecznej realizacji celów. Wg badań co najmniej 80% problemów biznesowych ma swoje źródło w niewłaściwym komunikowaniu się. Byłoby chyba mądrą rzeczą zacząć przykładać do tego tematu należną wagę, nieprawdaż? Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Ci wszystkie rodzaje komunikacji niewerbalnej i przedstawił dobre praktyki dla ich zastosowania w praktyce. Teraz decyzja należy do Ciebie, czy zaczniesz jej stosować u siebie.
źródło: https://www.betterup.com/blog/the-secret-to-building-trust-lies-in-the-unspoken?hsLang=en
Tłumaczenie z j. angielskiego, podkreślenia w tekście i zdjęcia: Empowerment Coaching
Zobacz także:
Zarządzanie zmianą w zespole - 10 zasad komandosów Navy SEAL
Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników - 7 rad coacha
Comments