Przypowieści i metafory mają potężną siłę przekazu. Bajki dla dorosłych też należą do tej kategorii. Zazwyczaj lubimy opowiadania i historyjki - pod warunkiem, że są ciekawe, dynamiczne, zawierają mądre lub dowcipne przesłanie i dotyczą tematu, który akurat nas interesuje.
Dziś zapraszamy do przeczytania bardzo inspirującej rozmowy, która odbyła się pomiędzy Człowiekiem i Czasem. Autorką tej bajki dla dorosłych jest Irina Sieminoj, a oryginalny rosyjski tekst na język polski przełożyła Inga Zawadzka.
Ten dialog pokazuje jak można zdobyć się na prawdziwą wolność i zacząć wieść szczęśliwe życie - pomimo cierpienia, które na nas spadło w przeszłości. Choć normalnie można by pomyśleć, że "czas leczy rany", okazuje się, że niewidzialna ręka czasu tak nie działa.
Aby dalej rosnąć, trzeba najpierw samemu uprzątnąć swój wewnętrzny dom, wziąć odpowiedzialność za swojej uczucia i nawet po trudnych doświadczeniach nauczyć się zaczynać od nowa. Często trzeba się cofnąć do tyłu, aby zamknąć nieprzyjemną przeszłość - zamiast stale do niej wracać. Nieraz trzeba ugiąć kark i przeprosić innych. Nierzadko uzmysłowić sobie, że najlepsze, co możemy zrobić, to przebaczyć samej sobie. Nie można żyć w złudzeniu, że to nam stała się straszna krzywda i potrzebny jest ktoś, kto zawsze będzie trzymał nas za ramię przez resztę naszego życia. To nierealne.
Zamiast wiec przez lata płakać, budzić się w nocy, lub przewracać w łóżku z boku na bok z głową pełną żalu, trzeba wyjść swojej przyszłości na przeciw i wziąć ją w swoje ręce.
Pięknie ujmuje to następujące zdanie, które wypowiedział Ralph Waldo Emerson:
To, co jest za nami, i to, co jest przed nami, to maleńkie sprawy w porównaniu z tym, co jest w nas.
Nieważne więc, czy jesteś dziewczyną, czy chłopakiem, kobietą, czy mężczyzną. Nieważne w jakim jesteś wieku Ważne jest, czy jesteś gotowa(y) wybrać się w podróż do wewnątrz siebie. Jeśli tak - mamy nadzieję, że siedzisz wygodnie w fotelu, bo właśnie zaczynamy! To nasz wspólny cel na ten moment!
Bajka „To minie z czasem” - czy na pewno czas leczy rany?
- Czas! Czaaas!!! Gdzie jest ten cholerny czas?!!
– Jestem. To ja, Czas. Czego wrzeszczysz?
– Jak to – czego wrzeszczę?! Dlaczego mnie nie leczysz?
– Ja??? A z jakiej racji? Czy ja jestem lekarz jakiś czy co?
– Dusza mi się rozlatuje! Serce mi pęka! Na kawałki!
– No to może pozamiatam… Sama mogłabyś po sobie posprzątać, ale co tam. Widzisz, czysto, żadnych kawałków, no to biegnę dalej.
– Dokąd to??? Dokąd? A w środku?
– Co w środku?
– W środku też trzeba posprzątać! Przecież mam duszę zranioną!
– No to lecz sobie swoją duszę!
– A ty? Przecież wszyscy mówią, że Czas leczy rany…
– Kłamią. Albo się mylą. Czas posypuje piaskiem, pokrywa kurzem. Trochę przysypię, żeby nie było widać… Ale tam, pod spodem rana zostaje. I zapalenie czasem też się może wdać, nic przyjemnego.
– Ale przecież musisz to jakoś leczyć…
– Jak, powiedz mi proszę, jak??? Aspiryną? Maścią? Lewatywą? Jak mam leczyć?
– Nie wiem – zacierać wspomnienia… wyzwalać… rozpuszczać ciężar przeszłości… zmazywać stare urazy… Czyż nie?
– Ale z was lenie, kochani ludzie! Ciągle czekacie, aż ktoś przyjdzie i wszystko za was zrobi. Dlaczego sama nie spróbujesz?
– Co mam spróbować?
– Wyzwolić się… rozpuścić ciężar przeszłości… zmazać stare urazy… Jednym słowem – wykorzystać Czas, to znaczy mnie, maksymalnie korzystnie dla siebie. Pogrzebać w sobie, duszę uporządkować…
– Co ty gadasz! To boli! Jak mam tam grzebać, jak tam ciągle świeża rana krwawi!
– Wiesz co? Krwawią tylko te rany, którym nie dajesz spokoju. Szarpiesz je ciągle, rozdrapujesz. Po co sobie te rany otwierasz?
– Ja? Same się rozdrapują!
– Samo nic się nie dzieje. Zawsze jest jakiś ktoś, kto coś robi. Albo nie robi. Brak działania to też działanie. Co robisz, żeby wyleczyć swoje rany?
– Staram się o tym nie myśleć, nie przypominać sobie. Nie dopuszczam do siebie żadnych takich sytuacji. Nie zakochuję się. Bo to miłość mnie tak zraniła! Miłość boli!
– To nie miłość boli, tylko twoja rana boli. Pewnie ją zanieczyszczasz urazami?
– Wcale nie! Dawno już zapomniałam i wybaczyłam!
– Kłamiesz. Gdybyś wybaczyła, to by nie bolało. Skoro boli to znaczy, że wrzód się zrobił, złość w nim kipi na siebie i na innych, a pewnie i jedno i drugie. Czasu nie oszukasz. Ja wszystko widzę.
– Ale jak mogę wybaczyć zdradę? Przecież to było!
– No właśnie. BYŁO. Było i zostało tam, w przeszłości. A ty jesteś już tutaj. Tutaj jest inaczej, ty też jesteś już inna.
– A pamięć? Co mam z nią zrobić?
– A po co masz coś z nią robić??? Pamięć po to jest ci dana, żebyś po raz drugi nie nadepnęła na te same grabie. Żeby tym razem było inaczej. Po co ci doświadczenie było dane??? Sprezentowane???
– Powiedzmy, że masz rację… a gdzie mam, według ciebie, podziać cały ten bagaż? Zdrady, rozstania, kłamstwa, oszczerstwa? Przecież to cały czas wyziera z przeszłości, wypełza!
– Po to właśnie wypełza, żeby je uporządkować, przeanalizować i puścić wolno. Przestań się wreszcie obrażać. Urazy są jak sól na ranę, nie pozwalają się zagoić, jątrzą.
– Jak mam się nie obrażać, kiedy to boli?
– Boli, bo trafiło w czułe miejsce. Gdyby to ciebie nie dotyczyło, to by się odbiło jak groch od ściany.
– Zdrada ma się odbić jak groch???
– Zdrada też. Bo zdrada nie istnieje.
– Jak to nie istnieje?
– A tak to. Po prostu czyjeś wybory ci się nie podobają, są dla ciebie niewygodne, niekorzystne, nieprzyjemne, no to stoisz pośrodku i wrzeszczysz „Zdradzili mnie!” A tak naprawdę, to tylko zabrali zabawkę.
– Poczekaj, to nie jest takie proste! „Zabawkę”??? A jeśli pół życia poświęciłam na tę zabawkę, to co?
– A kto ci kazał? Przecież z czasem wszystko się zmienia, jedno odpływa, inne przypływa… Czas jest zmienny. I świat jest zmienny. Ponieważ ja jestem właśnie jedną z charakterystycznych cech świata.
– I co z tego wynika?– Podziękuj temu, co cię zdradził albo skrzywdził. Podziękuj za to, że wyrwał cię z otępienia, zapoczątkował zmiany, zmusił do ruchu. Nigdy nie mów „chwilo, jesteś piękna, zatrzymaj się”. To niebezpieczne zjawisko – zatrzymywanie chwil. Czas nie czeka! Zastój to śmierć, a ruch to życie.
– Co za bzdury! Mam dziękować za to, że mnie ktoś pokaleczył? Powinnam mu dziękować za ból?
– Nikt nikomu nic nie powinien. Jak chcesz, to się obrażaj i cierp, pogłębiaj rany, rozdrapuj. Jak nie chcesz – podziękuj i idź sobie dalej spokojnie, łap równowagę. Jak zechcesz – tak postąpisz.
– Słuchaj, Czas, a to prawda, że nie leczysz? Bo wiesz, już mi trochę lżej…
– To dlatego, że już sobie sama rozłożyłaś co nieco po półkach. Jak w sklepie. A raczej – jak w muzeum krajoznawczym. Ja tu jestem przewodnikiem. „Zwróćcie uwagę, mili państwo, w tej witrynie leżą starożytne Urazy, dosłownie sprzed nowej ery. Wydobyte prawie w całości, zasuszone, sklasyfikowane, przekazane do muzeum w darze. A tu możecie obejrzeć Naczynie Żalu, obecnie puste, ale znalezione z zawartością prawie po brzegi. Na lewo wizerunek koszmarnego stworzenia, które w swoim czasie gnieździło się w okolicach ludzkiego kręgosłupa – to Poczucie Winy. Teraz to truchło jest własnością muzeum. Następna sala. Portrety Strasznych Zdrajców, jak widzicie, nie ma ich zbyt wielu, a ostatni był bardzo dawno temu, ponieważ dynastia zaczęła wygasać po Pierwszej Pozytywnej Rewolucji”. I tak dalej. A nad wejściem znajduje się portret założyciela, sponsora i właściciela muzeum. Twój portret. W złoconych ramach. Jak ci się podoba?
– Hej, Czas, jesteś kreatywny i zabawny.
– Oczywiście. Jakbym nie był, to bym z wami, ludźmi, długo nie pociągnął.
– To powiadasz, że niepotrzebnie te urazy zbieramy, chowamy, pielęgnujemy?
– Niepotrzebnie. Po co ci taki zapas bomb zegarowych z opóźnionym zapłonem. A promieniują lepiej, niż bomba atomowa, całe życie potrafią zatruć. Czas się uwolnić.
– Osad jakiś mi został… zła jestem… na siebie, że cię wcześniej nie spytałam.
– Osad to Osąd, sprytnie się kamufluje. Przestań się osądzać. Na wszystko przychodzi Czas. Widocznie nie było wcześniej gotowości, dopiero teraz dojrzałaś. Dobra, pogadaliśmy sobie, a ja już muszę w drogę. Ktoś mnie znowu woła, pewnie następny, dla którego Czas się zatrzymał.
– Dziękuję. Na czasie ta rozmowa była. W samą porę. Bo przedtem głupot jakichś sobie napchałam do głowy.
– To nic, to przejdzie. Głupota z czasem przechodzi…
Książka z bajkami dla dojrzałych czytelników
Jeżeli powyższa historia Cię zainspirowała i chciałabyś znaleźć więcej takich perełek, zachęcamy do zapoznania się z książką Janusza Niżyńskiego pt. "Bajki dla Dorosłych". Znajdziesz tam m.in. takie opowiastki jak "Wilk i Czerwony Kapturek", "O żonatych facetach", "Porada dla Pana Młodego", "O Złotej Rybce, Która Chciała Zostać Żoną" czy "Jak Stiepan Stiepanowicz Wybierał Sobie Żonę".
Jak można przeczytać we wstępie do tej książki:
Autor, znany wcześniej ze swoich bajek dla dzieci, ale także powieści, tym razem przenosi nas w świat wydoroślałych fobii, wad i śmiesznostek. Piętnuje przywary, naśmiewa się i żartuje z dwulicowej obyczajowości swoich bohaterów. Ułożone od najkrótszej do najdłuższej (...) to nie tylko lekka, dowcipna, ale także pouczająca lektura dla dojrzałego, z poczuciem humoru i z odrobiną do siebie dystansu, czytelnika. Świetna książeczka do poduszki i podwieczorku.
Zobacz także inne opowieści i przypowieści - nie tylko przed snem
Opowieść o ołówku - metafora ludzkiego życia
Opowiadanie o Smutku i jego spotkaniu z tajemniczą staruszką
Pytanie jak wygląda niebo i piekło
Komunikacja w łóżku między mężem, a żoną - obudź mnie o godzinie 4:30
W desperackim poszukiwaniu szczęścia - historyjka o balonikach
Zanim odpowiesz, posłuchaj - o wbijaniu gwoździ
Keanu Reeves - jak wychodzić z życiowych opresji i nadawać ton swojemu życiu
Gra w białe i czarne - rozwój osobisty
ikigai - mój powód do istnienia
Jak stawiać granice i nie pozwolić na ich łamanie
Sprawdź również 24 korzyści płynące z mentoringu
Czym jest life coaching
Na czym polega coaching życiowy
Zbadaj, czy możesz okazać się osobą toksyczną - test
Odkryj swoje priorytety w życiu - piramida wartości życiowych
Comments