Czym są wartości osobiste? To rzeczy, które są dla nas ważne. Chcesz się dowiedzieć jakimi wartościami kierujesz się w życiu - zadaj sobie następujące pytanie:
A dla mnie co jest w Życiu najważniejsze? I dlaczego?
Jak często się nad tym zastanawiasz? I jak dobrze znasz odpowiedź?
Ja sadzę, że znalezienie szczerej odpowiedzi ma fundamentalne znaczenie. Jeżeli bowiem coś jest dla nas ważne, to poświęcamy temu czas. A od tego czemu poświęcamy w Życiu nasz czas bardzo zależy jakie uzyskujemy w nim rezultaty. To podstawa naszych wysiłków.
Jeżeli nie poświęcamy czemuś uwagi, czasu i energii, to znaczy, że “to coś” nie jest dla nas istotne.
Ten artykuł poświęcony jest następującym tematom:
jakie są wartości?
dlaczego odgrywają kluczową rolę w naszej egzystencji?
jakie są ich rodzaje?
ile może być tych najważniejszych wartości życiowych?
jak z nich korzystać w trudnych okolicznościach?
jakie znaczenie ma system wartości w życiu człowieka i jak rozwiązywać konflikty w hierarchii?
czy nasze zachowania oraz indywidualne poczucie sensu i spełnienia bezpośrednio od nich zależą?
czy są rzeczy, które możemy określić jako bezwartościowe?
czy zdrowe poczucie własnej wartości wpływa na dobre określenie swoich priorytetów?
A na końcu tego artykułu znajdziesz ćwiczenie, które możesz wykonać samodzielnie. Poprowadzi Cię ono krok po kroku do zidentyfikowania wartości życiowych.
1. Dlaczego wartości odgrywają fundamentalną rolę w życiu?
Można czasami usłyszeć, że ktoś “nie wyznaje żadnych wartości”. Trzymając się jednak przedstawionej powyżej definicji sądzę, że to nie jest możliwe. Bez względu na to kim jesteś, zawsze znajdziemy “to coś”, co jest dla Ciebie znaczące.
Kruczek polega na tym, jak bardzo jesteś świadomy dokonując swoich wyborów. Wierzę, że to my tworzymy nasze Życie, a jego kształt w ogromnej mierze zależy od tego, jakie kryteria przyjmujemy i które z nich są świadome, a które nie.
Bliższe przyjrzenie się temu tematowi może nas doprowadzić do bardzo ciekawych odkryć:
np. odpowiedzi na pytanie, dlaczego przydarza nam się regularnie coś, czego nie chcemy (częścią tego wątku może być tzw. “pech”),
zrozumienia dlaczego tak, a nie inaczej reagujemy na pewne wydarzenia lub osoby,
zidentyfikowania naszych wewnętrznych konfliktów (i np. zrozumienia dlaczego po czasami czujemy się źle, choć dołożyliśmy najlepszych starań, żeby podjąć najlepszą z możliwych decyzję).
Dlaczego tak jest? Ponieważ to co jest dla nas istotne, stanowi filtr poprzez który postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i w oparciu o który, tworzymy nasz wewnętrzny obraz rzeczywistości zewnętrznej.
Również nasz obraz samych siebie.
Tak naprawdę to wartości w ogromnej mierze determinują nasze zachowania i odpowiadają na pytanie: kim jesteśmy? To jest ta istotna część, która oprócz osobowości, zebranych doświadczeń i wiedzy odróżnia nas od innych.
Rozpocznijmy więc porządkowanie wiedzy i w pierwszej kolejności opiszmy jakie są ich rodzaje oraz jaka nauka zajmuje się ich analizą.
Aksjologia - nauka o wartościach. Historia pojęcia
Aksjologia jest nauką i dziedziną filozofii, która zajmuje się wartościami w życiu człowieka i tym co nadaje życiu sens (ang. values).
Wg aksjologii możemy wyróżnić następujące najważniejsze rodzaje wartości:
Materialne: można je zmierzyć i dotknąć, np. pieniądze czy nieruchomości.
Witalne: służą życiu i zdrowiu jednostki, np. zdrowie, odżywianie, aktywność fizyczna, odpoczynek.
Duchowe: związane z życiem wewnętrznym, światopoglądem i wiarą, np. wiara, duchowość, religia, bogobojność, szczęcie, miłość.
Moralne i etyczne: dotyczą ponadczasowych cnót życiowych. Wśród wartości moralnych wymieniamy np. uczciwość, prawdę, dobro, szacunek, sprawiedliwość, odpowiedzialność.
Społeczne: mają związek z rolą jednostki w społeczeństwie i z jej przynależnością, np. współpraca, solidarność, tolerancja, równość, wolność, niepodległość, prawo, rodzina, patriotyzm.
Aksjologia, zajmuje się też budowaniem systemów wartości, pomaga w ich porównywaniu i opisywaniu. Wśród innych rodzajów wartości możemy wymienić np. hedonistyczne (to te, które służą przyjemności i zadowoleniu), edukacyjne lub intelektualne (np. wiedza, mądrość, kreatywność) czy też specjalnie rozumiane "personal values" (np. autonomia, samorealizacja, ambicja, determinacja, pasja).
Być może będzie dla Ciebie ciekawostką, że rozróżnienie na poziomie rodzaju powoduje, że rozpatrujemy różnorodne rodzaje miłości. To, co potocznie nazywamy miłością, to miłość romantyczna. Ale istnieje też inny rodzaj miłości. To miłość uniwersalna, czyli w skrócie najwyższy poziom miłości do każdej istoty żywej, włączając w to siebie. Czyli kwintesencja słów "miłuj bliźniego, jak siebie samego".
Generalnie istnieje wiele systemów, które wynikają z kultury (grupy etnicznej), systemu wierzeń (religii), czy też obszaru geograficznego. Dotyczą zarówno jednostki jak i całej grupy społecznej.
To na czym chcemy się skupić w tym artykule TO PERSONAL VALUES.
To one w głównej mierze wpływają na nasze indywidualne poczucie spełnienia i satysfakcję z życia. Są istotnym elementem naszej tożsamości, tego kim jesteśmy i źródłem oczekiwań wobec siebie i wobec innych. To znacząca cecha.
Opisaliśmy klasyfikację na poziomie intelektualnym. Przeanalizujmy teraz jak nasze osobiste kryteria objawiają się na poziomie fizjologicznym.
Nasz mózg pracuje bowiem tak, że filtruje informacje. Usuwa, zniekształca i generalizuje informacje, które docierają do nas z zewnątrz i z naszego wnętrza. Poświęćmy więc kilka słów każdemu z wyżej wymienionych trzech filtrów, przez które informacja przechodzi.
Usuwanie
Automatycznie usuwamy docierające do nas informacje, ponieważ jest ich zbyt dużo naraz, aby móc je wszystkie przyjąć i nad wszystkimi się zastanowić. Kiedy czytasz ten tekst, prawdopodobnie jesteś wystawiona na działanie wielu bodźców zewnętrznych, ale żeby móc skupić się na czytaniu – blokujesz je, usuwasz… Bardzo proszę o dobre zrozumienie tego przykładu w szerszym kontekście naszego Życia. To usuwanie lub blokowanie odbywa się z reguły automatycznie, nieświadomie. W oparciu o mechanizmy, nawyki, które wypracowaliśmy w różnych okresach naszego Życia.
Im mniej więc jesteśmy świadomi tego na czym skupiamy naszą uwagę, tym więcej rzeczy w Życiu może nam umknąć. I jest wielka szansa na to, że tym częściej będą nam się przydarzały rzeczy, których nie chcemy. Na pierwszym miejscu zawsze będzie to, co w pierwszej kolejności przepuszcza nasz filtr.
Zniekształcanie
Zniekształcamy informacje do nas docierające, gdyż nasz mózg ma silną potrzebę tworzenia pewnej zgodności pomiędzy naszą wewnętrzną mapą rzeczywistości, a tym, czego naprawdę doświadczamy lub dokładniej: tego, co naprawdę wydarza się w świecie zewnętrznym. Źródłem zniekształceń są nasze przekonania i nawyki. Interpretujemy zdarzenia tak, aby były zgodne z dotychczas wypracowanym obrazem rzeczywistości (i siebie!). W związku z tym chodzi o to, żeby być świadomym swoich mechanizmów lub też świadomie stosować takie, które są dla nas korzystne, wzmacniające.
Podam przykład: przekonanie typu “mogę wszystko”, “poradzę sobie ze wszystkim” jest tak naprawdę zniekształceniem, bo nie ma na Ziemi takiego mocarza, który może wszystko. Ale takie przekonanie jest dla nas bardzo pomocne, bo zdecydowanie pomaga osiągać w Życiu to, czego chcemy (o ile wiemy, czego chcemy, ale o tym może przy innej okazji) 🙂
Generalizowanie
Bez tworzenia generalizacji musielibyśmy za każdym razem uczyć się wszystkiego od nowa. To dzięki temu mechanizmowi jesteśmy w stanie wręcz błyskawicznie klasyfikować poszczególne zdarzenia i przyporządkowywać je do zgromadzonej już informacji. Najprostszym przykładem generalizacji mogą być pojęcia, którymi operuje człowiek.
Choćby “drzewo”. Nie ma przecież w przyrodzie czegoś takiego, jak “drzewo w czystej formie i postaci”. Jest drzewo stojące na naszej ulicy (akurat zwane brzozą), są drzewa rosnące w pobliskim lesie (akurat zwane iglastymi)… itd.
Generalizacje mogą jednak również działać przeciwko nam, jeżeli pozwolimy się zwieść niestrudzonej sile naszego umysłu i nieświadomie zbudowanym przekonaniom.
Podam następny przykład: prowadzimy prezentację w pracy. Jeden z wpływowych słuchaczy przestaje skupiać uwagę na nas i zaczyna patrzeć w okno. W naszej głowie uaktywnia się “głos”, który rozkręca bardzo interesującą pętlę: "Dlaczego on mnie nie słucha? Czy coś jest nie tak z moją prezentacją? Za dużo szczegółów? Za mało szczegółów? A może źle dobrałem styl prezentacji? Kurczę, mogłem się lepiej przygotować! Jak tak dalej pójdzie, to schrzanię to zupełnie … Jak mogłem to TAK SCHRZANIĆ?".
A powód, dla którego słuchacz patrzy w okno może nie mieć żadnego związku z nami. Może po prostu przechodzi tam właśnie fantastyczna dziewczyna? Albo facet 🙂
Świadome i nieświadome używanie filtrów
A teraz chyba część najważniejsza i niezwykle istotna cecha. Im bardziej jesteśmy nieświadomi naszych filtrów, tym bardziej Życie nam się przytrafia. Mamy wrażenie, że jest poza naszą kontrolą i koniec końców nie czujemy się za nie odpowiedzialni, o frustracji temu towarzyszącej nie wspomnę.
Ale jest dobra wiadomość! Można się nauczyć odkrywać swoje nieświadome filtry i podążając ścieżką wzrostu, coraz bardziej je czyścić. To niełatwa praca, ale warta zachodu. Bo dzięki niej przejmujemy prawdziwą kontrolę nad sobą. Możemy wtedy świadomie decydować o tym, jak reagujemy na poszczególne zdarzenia zewnętrzne i staje się to niezwykle istotne szczególnie w trudnych sytuacjach.
Bo przecież tak naprawdę nie to jest najważniejsze co się wydarza, ale to jak my na to zdarzenie reagujemy.
Jeśli się nad tym przez chwilę zastanowić, szybko dojdziemy do wniosku, że na większość sytuacji wcale nie mamy i nigdy nie będziemy mieli wpływu. Stąd też pomaga nam bardzo nauczenie się takiego reagowania, które nie będzie dokładało nam niepotrzebnego, nieuzasadnionego bólu. Kluczem jednak znowu jest świadomość.
2. Kiedy kształtują się nasze wartości życiowe? Rozdziały życia.
Teraz kilka słów o tym jak i kiedy powstają. Poszczególne okresy naszego życia, począwszy od urodzenia aż do wczesnej dorosłości mają kluczowy i bardzo różnorodny wpływ na kształtowanie się tego, kim się stajemy.
Generalnie wyróżniamy trzy jakościowo odmienne okresy:
lata 0-7 – nasze Dzieciństwo; czas ten nazywany jest fazą Wdrukowywania,
lata 8-14 - tzw. Naśladowanie,
lata 15-21 - okres tzw. Uspołeczniania.
W każdym z tych okresów budujemy siebie w różnych obszarach. Tak tworzy się fundament, który później, w naszym dorosłym życiu, będzie albo naszym sprzymierzeńcem albo cichym destruktorem.
Wpływ Dzieciństwa - Wdrukowywanie
W okresie dzieciństwa jesteśmy jak gąbka. Niezwykle łatwo chłoniemy wszystko. Zarówno te dobre, jak i złe obrazy oraz postawy. Jako bardzo niewinne jeszcze, spontaniczne jednostki, dopiero kształtujemy swoje pierwsze filtry. Dlatego tak znacząca jest rola rodziców. Dzieci wierzą w to, co widzą – nie w to co słyszą. Jeżeli więc mama lub tata będzie dziecku tłumaczyć, co NALEŻY robić, aby być szczęśliwym, ale sam(a) nie BĘDZIE szczęśliwy(a) – po pierwsze dziecko będzie podążać raczej za czynami rodzica, niż słowami. Po drugie jest mała szansa, że pójdzie w dorosły świat, jako osoba szczęśliwa. Otrzymany w dzieciństwie odpowiedni ładunek bezwarunkowej miłości, która buduje w nas poczucie własnej wartości, wspiera nas przez całej życie. Jeżeli nie otrzymamy go w odpowiednim czasie i odpowiedniej ilości - przez cały swój żywot będziemy szukać potwierdzenia siebie w oczach innych. Ten dziecięcy okres ma duży wpływ na nasz rozwój osobisty w późniejszych latach i w ogromnej mierze kształtuje nasze życie dorosłe.
Szkoła podstawowa - Naśladowanie
W latach 8-14 zaczynamy wybierać kto będzie naszym idolem, kogo będziemy podziwiać i kogo naśladować. Naszymi idolami stają się gwiazdy muzyki, sportu i (w dzisiejszych czasach) niestety mediów społecznościowych. Ale również nasze starsze rodzeństwo lub ich koledzy / koleżanki. W tym właśnie okresie często przejmujemy wybrane postawy od podziwianych “indywidualności”. Od nich uczymy się jak coś "należy robić".
Lata młodzieńcze - Uspołecznianie
W tym (zwłaszcza na początku) burzliwym okresie dokonujemy coraz bardziej świadomych wyborów nt. tego co jest dla nas ważne. Zaczynamy budować swoją niepowtarzalną tożsamość. Szukamy swojej drogi. Oczywiście kwestionujemy pokolenie naszych rodziców, jesteśmy przekonani, że zrobimy wszystko dużo lepiej i w ogóle właściwie “po co nam starzy” 🙂 o bardzo charakterystyczna postawa młodzieży.
Jest to również okres wzmożonego rozwoju seksualnego. Instynkt seksualny jest ogromną siłą. Kluczowe dla całego naszego życia jest to, jakiego nabierzemy o nim wyobrażenia. Na tym etapie może również nastąpić niezdrowe wypaczenie wartości moralnych związanych z seksualnością (nadmierny konserwatyzm). Dotyczy to w równym stopniu kobiety i mężczyzny.
To również czas, kiedy ogromnego znaczenia nabierają nasi koledzy i grupa. Niektórzy z nas chcą się za wszelką cenę upodobnić do swoich koleżanek lub kolegów. W innym przypadku, to my jesteśmy “liderem” grupy. Jak to się dzisiaj mówi, "wymiatamy” 🙂
Jakie jest najważniejsze kryterium, którym kierujemy się (bardzo często nieświadomie) dokonując wyborów w tych okresach? TO BEZPIECZEŃSTWO. Ono jest na pierwszym miejscu.
Poczucie bezpieczeństwa (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) odgrywa kluczową rolę i ma niezwykle istotny wpływ na całe nasze życie i na to, co będzie dla nas ważne. Im więcej mieliśmy z kłopotów z poczuciem bezpieczeństwa w naszym niedorosłym życiu, tym bardziej będziemy niechętni jakimkolwiek zmianom w latach późniejszych. Tym trudniej będzie nam coś zacząć, podjąć ryzyko, kreować czy dostosowywać się do zmieniających się okoliczności.
Co więcej, w dorosłych latach będziemy bardzo często (i w ogromnej mierze nieświadomie) stosowali zasadę ucieczki od tego, czego NIE CHCEMY, niż podążania w kierunku tego, czego CHCEMY. W ekstremalnych przypadkach nie będziemy nawet umieli sprecyzować czego chcemy.
3. System i hierarchia wartości: ja to działa?
Mam nadzieję, że udało się pokazać jak istotną rolę odgrywa posiadanie własnych kryteriów.
Często bowiem startujemy w dorosłe życie z bagażem, który “zapakowano” nam w czasie naszego dzieciństwa i młodości. I często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ ten bagaż ma na nasze wybory i na nasze postępowanie. Sam przeszedłem przez wieloletni, stopniowy proces “czyszczenia”, czy też pozbywania się niepotrzebnego balastu. Co więcej, on wciąż trwa i sądzę, że będzie trwał do końca moich dni (chyba, że wcześniej uda mi się osiągnąć poziom “oświecenia”) 😇
Wierzę głęboko (i jest to też moje osobiste doświadczenie), że najpierw trzeba mieć mocne, zdrowe fundamenty, żeby móc dalej pomyślnie budować. Jeżeli “nie odgrzybimy” fundamentów, możemy wieszać w oknach różowe firanki, w drzwiach dzwonki feng-shui itd. … a w domu i tak będzie toksyczna energia.
A teraz, w ostatniej części tego artykułu, jako podsumowanie, podamy osiem praktycznych zasad, które pokazują jak funkcjonuje system wartości oraz wyjaśniają kiedy mamy do czynienia z konfliktem.
Ukryte filtry, które decydują o tym na czym skupiamy naszą uwagę
Bądź świadomy tego, jakimi kryteriami kierujesz się w życiu. W przeciwnym razie jest bardzo prawdopodobne, że nie wiesz dokąd zmierzasz, a w takim przypadku dojdziesz … gdziekolwiek.
Źródło najgłębszej motywacji
Jeżeli cel będzie zgodny z cenną dla Ciebie wartością, będziesz odczuwać prawdziwą wewnętrzną motywację, żeby go osiągnąć.
Kryteria, których używamy do oceny naszych działań lub zachowań innych (po fakcie)
Jeżeli czujesz się źle po podjęciu jakiejś decyzji (i nie wiesz w gruncie rzeczy dlaczego?) – prawdopodobnie naruszył(a)eś jakąś swoją wartość. Bądź też są wśród nich takie, które są ze sobą w konflikcie (więcej informacji na ten temat znajdziesz za chwilę poniżej).
Każdy może mieć swoją hierarchię wartości. Również ich liczba może się różnić.
Każda osoba może mieć swoją, indywidualną hierarchię wartości. Tzn. że każdy z nas może mieć inną listę i inną kolejność ważności na liście. Np. dla jednej osoby na pierwszym miejscu będzie zdrowie, a dla innej miłość. To, jak wygląda Twoja lista wartości w życiu, jaka jest ich liczba i w jakiej kolejności są uporządkowane, zależy wyłącznie od Ciebie. To Ty masz zdecydować.
Tak naprawdę nie ma jednej najlepszej listy. Oczywiście możesz skorzystać z zestawienia pt. "10 najważniejszych rzeczy w życiu". Najczęściej obejmuje ona następujące pozycje:
Zdrowie,
Miłość,
Szczęście,
Rodzina,
Poczucie Bezpieczeństwa,
Wolność,
Uznanie,
Uczciwość,
Pokój, często również Duchowość.
Ale najważniejsze jest to, aby Twoja hierarchia była naprawdę Twoja - przemyślana i nie skopiowana. To co znajduje się na Twojej liście, w szczególności to, co jest na pierwszym miejscu, musi być Twoją jakością - nie drugiej osoby. A jeżeli jesteś w stanie zorganizować swoje życie tak, że realizujesz w nim pierwsze pięć punktów – jesteś na drodze do osiągnięcia sukcesu i prawdopodobnie towarzyszy Ci poczucie spełnienia oraz wypełnia Cię wewnętrzny spokój 🧘
Co więcej, okazuje się, że wraz z Twoim wzrostem, lista wartości oraz ich kolejność może się zmieniać, o czym piszemy szerzej w następnych punktach. Bez względu jednak na etap Twojego życia, przemyślany i klarowny system ma ogromny wpływ na Twoje wybory, pomaga szybciej podejmować decyzje, postępować zgodnie ze swoją prawdą w różnych warunkach i łatwiej pokonywać trudności, które przynosi życie.
Priorytety życiowe zmieniają się wraz z upływem lat
Właściwie lepiej byłoby napisać, że to nasz rozwój osobisty wpływa na ewolucję tego, co jest dla nas cenne. W poszczególnych okresach naszego życia inne jakości stają się dla nas kluczowe.
Zupełnie inny może być system wartości nastolatka, człowieka dorosłego oraz emeryta. Podobnie różnić się może system kobiety i mężczyzny oraz singla i osoby w związku. Ale w każdym przypadku całość ma ogromny wpływ na życie danej osoby.
Wszystko ma również swoją kolej rzeczy i czas. Jeżeli najpierw nie dopełni się pierwsza w kolejności rzecz, nie można oczekiwać, że zamkniemy drugą.
Konflikty rzeczy dla nas ważnych są źródłem kłopotów
Czasami pozycje, które masz na liście pozostają ze sobą w konflikcie. A jeżeli dwie wartościowe dla Ciebie rzeczy są w konflikcie, w jednej sytuacji będziesz motywowany przez jedną z nich, a w innej przez drugą – co w rezultacie będzie tworzyło sprzeczne rezultaty, jak również nieokreślone poczucie winy.
Oto przykłady typowych konfliktów:
kariera i wolność,
wolność i rodzina,
poczucie bezpieczeństwa i rozwój.
Rozstrzygnięcie konfliktów daje możliwość wprowadzenia korzystnych zmian w naszym życiu.
Ja np. w którymś momencie zrezygnowałem z awansu w firmie, choć teoretycznie otwierał on “drzwi do nieba”. Ale po pierwsze nie chciałem spędzić życia w pracy. A po drugie nie było mojej zgody na to, żeby ten awans odbył się na zasadach i w sposób, jaki mi go zaproponowano. To był mój wybór, zgodny z osobistym kompasem. Oczywiście inaczej może być w przypadku drugiej osoby, dla której akurat jedną z najważniejszych jakości jest kariera zawodowa.
Nasze przekonania grupują się wokół naszych "values" i wspierają je
Dlatego też rozwiązanie problemu na tym wyższym poziomie bardzo często kompleksowo rozwiązuje trudności związane z wieloma negatywnymi przekonaniami.
WARTOŚĆ życiowa jest tym, co jest dla nas ważne, jest metodą zorganizowania wielu przekonań wokół jednego tematu. Dlatego też bezpośrednio wpływa na nasze przekonania i ma ogromne znaczenie dla naszego wzrostu. Przekonania są opisem zasad, wg których to, co jest dla nas istotne uzewnętrznia się w świecie.
Wspólna, jasno określona i jednoznacznie rozumiana wartość życiowa odgrywa fundamentalną rolę w grupie, zespole, organizacji, społeczności i w całym społeczeństwie. Integruje, motywuje, wyznacza kierunki i konsoliduje ład społeczny.
Niezwykle istotne jest, aby swoje jakości formułować w formie pozytywny
Jako coś, czego CHCEMY WIĘCEJ, a nie coś, CZEGO CHCEMY MNIEJ. Coś, w kierunku czego chcemy zmierzać, a nie coś, czego chcemy unikać.
Jeżeli chcemy czegoś uniknąć – musimy na tym skupić naszą uwagę. Jeżeli więc sformułujemy nasze kryterium jako BRAK CIERPIENIA, nasz umysł poprowadzi nas do CIERPIENIA.
Można zapytać dlaczego mielibyśmy odruchowo skupiać się na tym, żeby czegoś uniknąć? Tak dzieje się, kiedy doświadczyliśmy w swoim życiu mocnego negatywnego przeżycia emocjonalnego. Wtedy rodzi się mechanizm pt. “Świat jest niebezpieczny, trzeba uważać na to niebezpieczeństwo”. Aby jednak móc śledzić to potencjalne niebezpieczeństwo (i w razie konieczności móc się przed nim szybko obronić) skupiamy na nim naszą uwagę – w efekcie przyciągając jeszcze więcej kłopotów.
Czy coaching może pomóc? TAK, zdecydowanie tak. Nie tylko w to wierzę, ale doświadczyłem tego wielokrotnie w czasie sesji coachingowych. Praca na tym poziomie przynosi daleko idące i TRWAŁE zmiany, skutecznie kształtuje nasze życie. Przestajemy oszukiwać samych siebie, stajemy się autentyczni i nawiązujemy prawdziwą więź z samym(ą) sobą. Wszystko się upraszcza, przychodzi wewnętrzny spokój i poczucie spełnienia. A ludzie dookoła nas nagle zauważają, że zaszła w nas istotna transformacja. I bardzo chcą się dowiedzieć co się tak naprawdę stało 🤔
Źródła:
1 wolna encyklopedia wikipedia
2 wybrane rozdziały książki "Zarządzanie przez wartości" - Ken Blanchard, Michael O'Connor
Jak odkryć swoje wartości i wiedzieć czym się kierować przy decyzjach?
Nasz portal coachingowy oferuje bezpłatny ebook, który poprowadzi Cię krok po kroku przez proces odkrywania i ustawiania w hierarchii ważności tego, co dla Ciebie ważne. Spis treści i opis znajdziesz pod poniższym linkiem. Przejdź do zawartości i stwórz własną listę:
ebook online za darmo: lista wartości pdf
Poświęć na pracę z tym e-bookiem tyle czasu, ile potrzebujesz i poznaj swoje wartości.
Tu potrzeba spokoju, ciszy i dobrego wglądu w siebie.
To właśnie cisza pozwala nam usłyszeć kim jesteśmy naprawdę.
I proszę, bądź szczera wobec siebie.
Wykonuj to ćwiczenie regularnie, aby mieć pewność, że podążasz w kierunku, którego naprawdę pragniesz.
Zapraszamy też serdecznie do odkrycia innych zasobów, które bezpłatnie udostępnia nasza Witryna Rozwoju Osobistego
I na koniec zapraszamy do obejrzenia 9 min filmu. W tym wystąpieniu TED można znaleźć piękne perełki. Jedna z nich pojawia się już w 50 sekundzie przemówienia i brzmi w sposób następujący:
Podczas gdy nasze cele i plany koncentrują się na efektach, wynikach - nasze "values" troszczą się o to jak realizujemy te plany (ang. "how we do things").
Serdecznie zapraszamy!
Zobacz także inne przypisy
Co definiuje poczucie wartości? - jak to wpływa na postrzeganie świata?
Ważne pytania do samego siebie
Jak ustalić priorytety w życiu i określić główny kierunek
Comentarios